Augstu novērtē NMPD darbinieku ieguldījumu, profesionalitāti un varonību

Izsakot pateicību par dienesta misijas “glābt un saglabāt cilvēku dzīvības” īstenošanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) valsts svētku nedēļā svinīgā ceremonijā godināja savus darbiniekus un sadarbības partnerus, pasniedzot īpašus NMPD apbalvojumus. 

“Dienesta spēks slēpjas komandā, katrā darbiniekā, kuri neatkarīgi no saviem pienākumiem veic savu darbu ar augstu misijas apziņu “glāb un saglabāt cilvēku dzīvības”. Mūsu cilvēki strādā Latvijai un tās cilvēkiem. Viņu veikums un ieguldījums palīdz  arī dienestam augt un pilnveidoties. Tāpat viņu gatavība un pašaizliedzība rīcībās ir garants tam, ka  ikdienā un ārkārtas situācijās, kad izšķirošas ir minūtes, iedzīvotāji var rēķināties ar dienesta operatīvu klātbūtni un palīdzību. Apbalvojumi ir dienesta cieņas apliecinājums, kā arī pateicība mūsu cilvēkiem par viņu ieguldīto enerģiju, drosmi, apņēmību, uzticību un mīlestību, kas ik dienu tiek veltīta darbam un dzīvību glābšanai,” par dienesta augstāko apbalvojumu nozīmi teic NMPD direktore Liene Cipule.

Šogad par ieguldījumu un profesionalitāti apbalvoti vairāk nekā simts NMPD darbinieki – gan brigāžu vadītāji, kuri ikdienu teicami organizē savas komandas darbu, glābjot ne viena vien pacienta dzīvību, gan administrācijas un atbalsta funkciju darbinieki, bez kuru entuziasma, mērķtiecības, uzņēmības nebūtu iedomājama dienesta attīstība. Tāpat par izcilu veikumu daudzu gadu garumā uzteikti pieredzējuši ārsti, ārsta palīgi, kā arī īpašā godā celti tie, kuri dienestam veltījuši savu mūžu.

Dienests sveicis arī tos, kuri sekmīgi spējuši tikt galā ar sarežģītām situācijām un cilvēka dzīvībai kritiskiem gadījumiem. NMPD Operatīvās vadības centra jeb ārkārtas tālruņa 113 strādājošie uzteikti par darbu vairākās ārkārtas situācijās, kas prasīja nestandarta risinājumus, augstu spēju mobilizēties. Piemēram, apbalvojumus saņēma dispečers, kurš koordinēja un sniedza atbalstu NMPD brigādēm traģiskā ceļu satiksmes negadījumā, kur smagas un vidēji smagas traumas guva 48 cilvēki. Savukārt NMPD brigāžu mediķu darbs uzteikts par atdzīvināšanas pasākumu veikšanu neikdienišķos un pat bīstamos apstākļos – cilvēkam, kurš iekritis lūkas šahtā. Tāpat atzinību guvis arī kādas NMPD brigādes darbs par diviem sekmīgi veiktiem reanimācijas pasākumiem vienā dežūrā –  dzīvība glābta  gan jaunam vīrietim pēc slīkšanas, gan kādai sievietei, kura  piedzīvoja smagu alerģisku reakciju. Uzteikta arī brigādes mediķu profesionalitāte, tostarp sekmīgi veicot atdzīvināšanas pasākumus kādā izsaukumā mājās pie priekšlaikus dzimušiem, vien 16 dienas veciem dvīnīšiem.

Savukārt par īpašu pašaizliedzību piešķirts apbalvojums NMPD ārsta palīgam, kurš savā brīvdienā bija smaga ceļu satiksmes negadījuma aculiecinieks. Kamēr uz notikuma vietu traucās kolēģi, viņš viens pats, koordinējot apkārtējos cilvēkus, kuri apstājās ceļa malā palīdzēt, bez mediķiem ikdienā ierastā aprīkojuma nodrošināja neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu septiņiem cietušajiem.  Tāpat šogad NMPD piešķīris augstākos apbalvojumus par pašaizliedzību līdzcilvēkiem  divos īpašos gadījumos, kuros pacienta dzīvība bijusi tieši viņu rokās līdz brīdim, kamēr ieradās NMPD mediķi. Tie ir apbalvojumi par drosmi, uzņēmību, nepadošanos. Vienā gadījumā pēc 113 dispečercentra ārsta norādēm dēls veica atdzīvināšanas pasākumus savam tētim. Šī situācija bija kritiska, taču, pateicoties dēla sniegtajai pirmajai palīdzībai, un, iespējams, arī vārdiem “Tēt, lūdzu elpo,” ko telefonsarunā vairākkārt dzirdēja dispečers, novērsts tika pats ļaunākais un NMPD mediķiem, pārņemot palīdzības sniegšanu, pavisam drīz notikuma vietā atsāka pukstēt tēva sirds. Savukārt otrā gadījumā–  pēc ārkārtas tālruņa 113 ārstu norādēm vecāki līdz brigādes atbraukšanai sniedza palīdzību savam trīs gadus vecajam dēliņam, kurš mutē bija ielicis kastani un pēkšņi aizrijās, sāka smakt līdz vairs neelpoja un viņam apstājās sirds.  Abi šie gadījumi apliecina –  pirmās palīdzības zināšanām un gatavībai rīkoties var būt izšķiroša nozīme. Pirmās palīdzības zināšanas glābj ne vien svešinieku, bet arī tuviniekus.

Svinīgajā ceremonijā dienesta apbalvojumi tika pasniegti kategorijās: “Mūža ieguldījums”, “Par ieguldījumu”, “Par profesionalitāti”, “Par pašaizliedzību”, savukārt pateicība kategorijā “Atzinības raksts”, “Par ilggadību”. Kopumā šogad NMPD pasniedzis 125 apbalvojumus darbiniekiem no Rīgas, Jelgavas, Dundagas, Bauskas, Daugavpils, Madonas, Gulbenes, Balviem, Preiļiem, Valmieras, Rēzeknes, Liepājas, Aglonas, Aizkraukles, Alūksnes, Dobeles, Iecavas, Krāslavas, Līvāniem.

Tāpat ar apbalvojumu paldies teikts dienesta sadarbības partneriem – Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģijas centra darbiniekiem par profesionālu metodisko un konsultatīvo atbalstu NMPD Kompetenču attīstības centra medicīnas klīnisko simulāciju sistēmas izveidē un ieviešanā dienesta darbinieku apmācību procesā. Valsts vides dienesta un Zemessardzes  darbiniekiem, kā arī Valsts robežsardzei.

NMPD foto no pasākuma: https://failiem.lv/u/42pzww5yn3

Informāciju sagatavoja:
Laura Bērziņa
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta
Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67337739