Atzīmējot Vispasaules Fizioterapijas dienu

Vakar, sagaidot Vispasaules Fizioterapijas dienu, ko atzīmējam 8. septembrī, Vidzemes slimnīcas fizioterapeite Marita Klodža un RSU studentes, topošās fizioterapeites Betija Vītola un Laura Savicka, viesojās Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā.

Tikšanās stundās ar 10. un 11. klases audzēkņiem, kuri padziļināti apgūst dabas zinības, tika pārrunāta šī gada fizioterapijas dienas tēma “Garais COVID un rehabilitācija”. Kas ir Garais COVID*? Kāda ir rehabilitācijas nozīme atveseļošanās procesā? Kāda ir fizioterapeita loma? Kā elpošanas vingrinājumi veicina plaušu atjaunošanos pēc pārslimota vīrusa? Un kā itin vienkāršie vingrinājumi spēj mazināt trauksmi un stresu?

Speciālistu vadībā jaunieši izmēģināja dažādus elpošanas veidus – sēdus un stāvus, ar žāvāšanos un smaidīšanu un ar skaņu. Nekā sarežģīta un mazliet jautri. Lai rosinājums būt fiziski aktīviem nepaliktu tikai klases sienās, jaunieši tika rosināti izmantot tālruņu aplikāciju dažādu fizisko aktivitāšu uzskaitei. Varbūt tas sākums veselīgai sacensībai par noieto soļu vai pakāpienu, vai kilometru skaitu?

*Par Garo COVID starptautiskie pētnieki dēvē multi-sistēmisku saslimšanu ar vairāk nekā 200 dažādiem simptomiem, kas var parādīties gan pēc vieglas, gan smagas slimības gaitas. Izplatītākie simptomi, kas saglabājas pēc 6 mēnešiem, ir izteikts nespēks, nogurums, atmiņas un koncentrēšanās grūtības, bezmiegs, sirdsklauves, sāpes muskuļos, depresija vai trauksme, izmainīta oža un garša, izsitumi, galvassāpes.

Būtiska un efektīva atveseļošanās sastāvdaļa ir rehabilitācija, kas tiek pielāgota katra pacienta veselības stāvoklim, simptomiem un vēlmēm. Šāds pakalpojums pieejams arī Vidzemes Rehabilitācijas centrā, kur COVID pacienti turpina atveseļoties pēc individuāla terapijas plāna, fizioterapeitam sadarbojoties ar citiem veselības aprūpes speciālistiem.

Informāciju sagatavoja: Benita Brila, Vidzemes slimnīca.