Atzīmējot Pasaules Sirds dienu, aicinām uz sirdij veselīgo padomu krājuma atklāšanu un kardiologu bezmaksas konsultācijām tiešsaistē

Lai atzīmētu Pasaules Sirds dienu, biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību aicina uz Sirds dienas svinībām šī gada 29. septembrī plkst. 16:00-19:00 Āgenskalna tirgū, Nometņu ielā 64, Rīgā.

“Ik gadu 29. septembrī tiek atzīmēta Pasaules Sirds diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, kā arī veicināt veselīgu dzīvesveidu un mudināt cilvēkus pārbaudīt savu sirds veselību. Šogad aicinām uz klātienes pasākumu – Sirds dienas svinībām Āgenskalna tirgū, kur ikvienam būs iespēja uzzināt sirdij veselīga dzīvesveida noslēpumus, piedalīties extra virgin olīveļļas meistarklasē, degustēt veselīgus kārumus, pildīt sirds testu, mācīties skābēt dārzeņus un kopā ar zinātniekiem noskaidrot visu par superogu – smiltsērkšķu – spēku sirds un asinsvadu veselības uzlabošanai,”

stāsta Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja.

Sirds dienas svinības
29. septembrī Āgenskalna tirgus Paviljona 2. stāvā, Nometņu ielā 64, Rīgā.
Pasākuma atklāšanā piedalīsies biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof. Andrejs Ērglis, Veselīga dzīvesveida eksperte kardioloģe prof. Iveta Mintāle un Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents kardiologs prof. Kārlis Trušinskis.

Pasākuma norise
Plkst. 16:00 “Vidusjūras diēta – veselai sirdij, prātam un dvēselei” padomu krājuma atklāšana kopā ar kardiologiem.

Plkst. 16:00–19:00:

  • Sirds veselības risku tests un speciālista konsultācija
  • Aptaukošanās risku noteikšana un uztura speciālista ieteikumi
  • Extra virgin olīveļļu meistarklase
  • Sirdij veselīgu našķu degustācija
  • Rudens labumu skābēšanas darbnīca
  • Sarunas ar zinātniekiem par smiltsērkšķiem un OMEGA 3, 6, 9 sirds veselībai
  • Veselīga uztura receptes līdzņemšanai

Konsultācijas ar kardiologiem tiešsaistē
Savukārt, lai rastu iedzīvotājiem iespēju saņemt bezmaksas konsultācijas par sirds veselību no 3. līdz 17. oktobrim notiks kardiologu bezmaksas konsultācijas tiešsaistē. Pieteikšanās konsultācijām platformā www.medon.lv (konsultāciju skaits ierobežots).

Sirds un asinsvadu risku pārbaudes un konsultācijas
Lai rastu iespēju veikt bezmaksas asinsspiediena, holesterīna un cukura līmeņa analīzes un saņemt speciālista konsultācijas par rezultātiem, oktobrī norisināsies sirds un asinsvadu risku pārbaudes sadarbībā ar “Veselības centru apvienību” un “Mēness aptieku” Rīgā, Bauskā, Daugavpilī, Liepājā u.c.

Kā liecina biedrības ParSirdi.lv 2022. gada septembrī veiktā aptauja*, iedzīvotājus visvairāk satrauc augsts asinsspiediens (34,4%) un augsts holesterīna līmenis asinīs (31,9%), savukārt kā trešais satraucošākais sirds un asinsvadu slimību riska faktors tiek minēts liekais svars (19,8%). Interesanti, ka uz jautājumu “Līdz cik gadiem jūs gribētu dzīvot?” biežākā atbilde bija – 90 gadi.

Saskaņā ar 2019. gadā veikto „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu” paaugstināts arteriālais asinsspiediens virs 140/90 mmHg ir 36% Latvijas iedzīvotāju, paaugstināts “sliktais” jeb zema blīvuma holesterīna līmenis virs 3 mmol/l ir 62% iedzīvotāju, paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis asinīs virs 5,6 mmol/l ir 27% Latvijas iedzīvotāju, bet paaugstināts ķermeņa masas indekss ir 63% iedzīvotāju. Plašāka informācija par aktivitātēm: www.parsirdi.lv

Atgādinām sirds veselības skaitļus, kuriem ir jāpievērš uzmanība:

Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg.
Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.

Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē.
Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.

Holesterīna līmenis
Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir zināt un kontrolēt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni (ZBLH). Saskaņā ar jaunākajām 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām:

Veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar mērenu/vidēju sirds un asinsvadu slimību risku sliktajam holesterīnam jeb ZBLH ir jābūt starp 1,8 – 2,6 mmol/l robežās

Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.

Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.

Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9.

Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)²

Jums ir lieka ķermeņa masa, ja ĶMI = 25 – 29,9

Jums ir aptaukošanās, ja ĶMI ≥ 30

Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l

Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis asinīs ir 6,1 – 6,9 mmol/l.

*Aptauja norisinājās sociālā tīkla Facebook platformā un tajā piedalījās 274 respondenti.

Vairāk informācijas:
Inese Mauriņa
Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja
Tālr.: 29197957
e-pasts:
www.parsirdi.lv