Atvadu vārdi skolotājai Guntai Krauklei

Gunta Kraukle

Š.g. 26. novembrī mūžībā devās Strenču pilsētas patriote, kultūrvēsturiskā mantojuma izzinātāja un glabātāja, vairāku paaudžu skolotāja un sabiedrības vērtību veidotāja Gunta Kraukle (1937-2023).

Skolotāja Gunta Kraukle dzimusi 1937.gada 28.martā Strenčos. Guntas Kraukles vecāki – fotogrāfi Elza un Konrāds Kraukļi – no 1930. gadiem vadīja Strenču fotodarbnīcu, kuru pārņēma no izcilā fotogrāfa Dāvja Spundes. Gunta uzauga un dzīvoja fotodarbnīcā – ēkā, kurā savulaik savu radošā darba mūžu vadījis dzejnieks Jānis Ziemeļnieks.

Gunta Kraukle mācījusies Strenču 7-gadīgajā skolā, vidējo izglītību ieguvusi Cēsu vidusskolā. Profesionālo interešu vadīta, Gunta absolvējusi 2 augstskolas – Daugavpils pedagoģisko institūtu un Mākslas akadēmijas mākslas vēstures un zinātnes nodaļu.

Savu darba mūžu Gunta Kraukle veltījusi Strenču skolai – no 1960. līdz 2001.gadam, audzinot klases, mācot latviešu valodu un literatūru, vēsturi, kultūras un mākslas vēsturi, nostiprinot pamatus Strenču pilsētas novadpētniecībā.

Guntai Krauklei iemīļota bija darbošanās Jāņa Ziemeļnieka Strenču Tautas teātrī.

Viņas nozīmīgākais devums Latvijai ir Guntas Kraukles un viņas ģimenes dāvinājums – Strenču fotodarbnīcas kolekcija – vairāk nekā 13 000 stikla plašu negatīvu, fotosalona inventārs (fons, kameras u.c), kas kopš 2021. gada ir iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Skolotāju un kolēģi Guntu atceramies kā ļoti erudītu, patiesu, emocionāli inteliģentu un noslēpumainu domubiedri, kura savu pozitīvo zinātkāri un dzīves enerģiju ir realizējusi un ziedojusi sabiedrībai Strenčos.

Strenču pamatskolas kolektīvs