Atkritumu pārstrādei Latvijā radītas sešas jaunas idejas

21.un 22.augustā notika Latvijā pirmais atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatons jeb ideju maratons “DaibeZero”.
Atkritumu pārstrādes idejas ar nozares profesionāļu atbalstu attīstīja uzņēmēji, pētnieki, studenti un vides entuziasti.

“Eiropas Savienība un Latvijas valsts ir iezīmējušas ceļu virzībā uz zaļo kursu. Vīzija ir ambicioza – klimatneitralitāte, emisiju neradīšana, aprites ekonomika. Šobrīd sabiedrībā kopumā maz domājam par to, ko patērējam un, kas notiek ar saražoto atkritumu apjomu – tā ietekmi uz vidi un nākamajām paaudzēm. Mēs – atkritumu apsaimniekotāji un sadarbības partneri – vēlamies veicināt atkritumu pārstrādi Latvijā, to otrreizēju izmantošanu, lai pēc iespējas mazāk atkritumu nākotnē būtu jānoglabā atkritumu poligonos. Tikai gudrā un atbildīgā sabiedrībā spēsim sasniegt izvirzītos mērķus!”

uzsvēra SIA “ZAAO” (ZAAO) valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, atklājot ideju maratonu.

Divu dienu garumā komandas ar mentoru palīdzību strādāja pie riepu un stikla šķiedras pārstrādes ideju attīstīšanas, analizējot produkta potenciālu, tirgu, nosakot nepieciešamos resursus un finansiālo ieguldījumu. Mērķis ir samazināt poligonos nonākušo un noglabājamo materiālu daudzumu, tāpēc dalībnieki piedāvāja speciālu iekārtu izbūvi (piemēram, stikla šķiedras diegu sagriešanai un enerģijas iegūšanai no riepām), izejmateriālu (riepu pulveris, granulas) un jaunu produktu ražošanu (ķieģeļi, vides objekti). Hakatona dalībnieki ir apņēmības pilni pie ideju attīstības strādāt arī turpmāk.

Pārstrādātajiem atkritumiem jaunajos produktos tika saskatītas vairākas pozitīvas īpašības pret jau tirgū esošajiem, piemēram, siltumizolācijā, skaņas izolācijā un ekspluatācijas ilgumā. Turklāt jaunradītajos produktos tika saredzēts arī sabiedrības izglītošanas potenciāls par aprites ekonomikas jautājumiem. Veicot tirgus izpēti, dalībnieki atzina zaļā iepirkuma potenciālu, pārstrādes produktu izmantošanas veicināšanā Latvijā.

“Atkritumu apsaimniekošanas nozare ir viena no svarīgākajām vides aizsardzības nozarēm valstī, savukārt atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pārvaldība ir viens no būtiskākajiem jautājumiem Eiropas Savienības un Latvijas ilgtspējīgas nākotnes kontekstā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā mēs aktīvi strādājam pie tā, lai modernizētu un pilnveidotu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu valstiskā un reģionālā līmenī, taču bez privātā sektora atbalsta mums neiztikt. Vēlos teikt lielu paldies šī hakatona organizatoriem un dalībniekiem, jo jūs esat tas atbalsts, kas tik ļoti ir nepieciešams, lai mēs iesoļotu zaļākā nākotnē,”

VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs

Atkritumu pārstrādes idejas izvērtēja VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs, hakatona patrons un 13. Saeimas deputāts Juris Pūce, ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, Reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra “Daibe” vadītājs Ģirts Kuplais, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Biznesa inkubatora departamenta direktore Laura Očegova, AS “AJ Power Recycling valdes locekle Solveiga Grīsle, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris, Vides risinājumu institūta dibinātājs, uzņēmējs Gundars Skudriņš, Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks un Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja.

Punktu kopvērtējumā žūrija par labāko atzina starptautiskas komandas “Air Glass Technology“ ideju stikla šķiedras atkritumus pārstrādāt ķieģeļos un citos celtniecības materiālos. Hakatona uzvarētāji ieguva 10 000 eiro naudas balvu savas idejas attīstīšanai. Šai komandai savu simpātiju balvu pasniedza arī AS “Valmieras Stikla šķiedra”.

Biznesa konsultāciju firmas “Mercury International” un Vides risinājumu institūta simpātiju balvas ieguva RTU Vides zinātņu maģistrantūras studentu komanda “Šķiedra Zero”, piedāvājot stikla šķiedras diegu smalcināšanas iekārtu, lai iegūto materiālu pēc tam izmantotu, piemēram, kā sporta inventāra ražošanas sastāvdaļu.

Uzslavas no Valmieras novada pašvaldības, Valmieras Attīstības aģentūras un mentoriem savukārt arhitektu komandai “Studija.monotons”, kuri piedāvā vides objektus no pārstrādātām riepām, lai pilsētvidē pievērstu uzmanību aprites ekonomikas jautājumiem.

Pasākums notika Reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe”, Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” un Valmieras Olimpiskajā centrā, to organizēja ZAAO kopā ar LIAA, LIAA Valmieras biznesa inkubatoru, Valmieras Attīstības aģentūru, AS “Valmieras stikla šķiedra” un citiem sadarbības partneriem, lai kopīgi virzītos uz aprites ekonomikas īstenošanu un veicinātu atkritumu saimniecības attīstību, kā arī dotu iespēju interesentiem līdzdarboties Latvijai svarīgos procesos, radot inovācijas atkritumu izpētes un pārstrādes jomā.

Komandu prezentāciju un apbalvošanas video ieraksts pieejamas Facebook hakatona “DaibeZero” profilā https://www.facebook.com/DAIBEZERO.

Hakatona labākā ideja kopā ar tās komandu tiek virzīta uz tālāku attīstību sadarbībā ar LIAA. Potenciālajam pārstrādes uzņēmuma veidotājam ir piedāvātas iespējas infrastruktūras izveidei RAAC “Daibe”.

Vairāk informācijas par pasākuma ideju www.daibezero.lv.

Hakatona “DaibeZero” ģenerālsponsors ir AS “AJ Power Recycling”. Hakatona atbalstītāji – Valmieras novada pašvaldība, Koprades darbnīca “Dare”, SIA “Vidzemes olimpiskais centrs”, Valmieras peldbaseins, PIKC “Valmieras tehnikums”, Red Bull, Lofbergs, Grasbergs, Aerodium un citi.

FOTOGALERIJA

Informāciju sagatavoja:
Zane Leimane
SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību vadītāja