Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par bioloģisko atkritumu dalīto vākšanu

Kopš bioloģisko atkritumu (turpmāk – BIO atkritumu) dalītās vākšanas pakalpojuma ieviešanas februārī, SIA”ZAAO” (turpmāk – ZAAO) ir izvietojis vairāk nekā 500 brūnos atkritumu konteinerus savā darbības reģionā. Šajā laikā radušies būtiski jautājumi, kas skar lielāko daļu pakalpojuma lietotāju.

Vai nepieciešams slēgt jaunu līgumu par bioloģisko atkritumu konteineru?

Lai saņemtu BIO atkritumu dalītas vākšanas pakalpojumu, iepriekš jābūt noslēgtam līgumam par sadzīves atkritumu izvešanu. Par BIO pakalpojumu tiek izveidota vienošanās pie esošā līguma.

ZAAO darbības teritorijā pakalpojums ir obligāts daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās. Valmieras novadā tās ir:

 • Valmiera
 • Rūjiena
 • Valmiermuiža
 • Seda
 • Mazsalaca
 • Strenči
 • Kaugurmuiža
 • Kocēni
 • Brandeļi
 • Skaņkalne
 • Naukšēni

Privātmāju īpašniekiem ir iespēja izvēlēties izmantot BIO atkritumu konteineru vai pašiem īstenot to kompostēšanu sava īpašuma teritorijā. Ja izvēle ir par labu kompostēšanai, par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas veidos un uzturēs mājkompostētāju reģistru.

Uzņēmumiem dalītā vākšana ir obligāta, ja radītais BIO atkritumu apjoms ir lielāks par 80 litriem nedēļā.

Vai obligāti jāierodas klātienē, lai parakstītu vienošanos?

Vienošanos var parakstīt arī ar elektronisko parakstu, nosūtot uz e-pastu. Var saņemt pa pastu, parakstīt un nosūtīt atpakaļ. Tad gan jārēķinās ar pasta izdevumiem un ilgāku sūtīšanas laiku.

Kāds ir labākais veids, kā pieteikt izmaiņas līgumā?

Izmaiņas līgumā ieteicams pieteikt rakstiski, lai izvairītos no iespējamiem pārpratumiem, kas var rasties telefona sarunā.

Cik bieži tiks izvesti bioloģiskie atkritumi?

Izvešanas minimālo biežumu gadā nosaka katras pašvaldības saistošie noteikumi, taču iespējama izvešana līdz pat reizei nedēļā. Var izveidot sezonāli mainīgu grafiku, piemēram, vasarā izvest biežāk, bet ziemā – retāk.

Cikos izvešanas dienā konteineram jābūt izstumtam iztukšošanai?

Līdz plkst. 8.00 tukšošanas dienā konteineriem jābūt novietotiem pieejamā vietā. Tas attiecas gan uz bioloģiskajiem, gan citiem šķiroto un sadzīves atkritumu konteineriem.

Vai varu atteikt izvešanu, ja mans konteiners nav piepildīts pilns?

Jā, saņemot SMS par plānoto izvešanas datumu, varat atbildēt ar STOP. Atteikums šai reizei ir saskaņots, kad saņemat ZAAO apstiprinājumu.

Vienkārši konteineru nenovietošanā tukšošanas vietā netiek uzskatīta par atteikšanu, tādā gadījumā tomēr tiks piemērota maksa par pakalpojumu.

Kur es varu iegādāties maisiņus, kurus drīkst mest BIO konteinerā?

20 l un 240 l maisiņus iespējams iegādāties ZAAO EKO laukumos, ZAAO Klientu apkalpošanas centrā Valmierā, kā arī pieteikt piegādi ar OMNIVA starpniecību. Tos iespējams iegādāties arī dažādos pārtikas un saimniecības preču veikalos.

Kāds ir finansiālais ieguvums, ja noslēdzu vienošanos par bioloģisko atkritumu izvešanu?

Bioloģisko atkritumu izvešanas tarifs ir par 40 % zemāks nekā nešķirotiem sadzīves atkritumiem. Statistika liecina, ka līdz 40 % no sadzīves atkritumu apjoma veido bioloģiskie atkritumi. Ieviešot brūno konteineru, jūsu kopējais radītais atkritumu apjoms paliek nemainīgs, bet par bioloģisko atkritumu izvešanu maksājat mazāk.

Piemēram:

 • 1 m3 sadzīves atkritumu izvešana ZAAO darbības reģionā maksā vidēji 37 EUR, bet 1 m3 BIO atkritumi – 37*60%=22,20 EUR.
 • Ja visus atkritumus saliekat kopā sadzīves atkritumu konteinerā, par 1 m3 maksājat jau minētos 37 EUR.
 • Ja sašķirojat, nodalāt BIO atkritumus no sadzīves atkritumiem, piemēram, 30% apmērā, tad par 1 m3 visu radīto atkritumu maksājat 32,56 EUR.

Plašāka informācija par bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas pakalpojumu tīmekļa vietnē www.zaao.lv sadaļā zaao.lv/bio-atkritumi/

Klausies podkāsta sēriju par bioloģiskajiem atkritumiem, lai uzzinātu vairāk par to, kas ir bioloģiskie atkritumi, kāpēc tos nepieciešams šķirot, kā arī gūsti prakstiskus ieteikumu BIO atkritumu šķirošanas uzsākšanai mājās.

Dina Lukaševiča-Lāce
Sabiedrisko attiecību vadītāja
t. +371 26457132
e-pasts:
www.zaao.lv