Vidzemes slimnīcas ārsti sadarbojas ar “mākslīgo intelektu”

Vidzemes slimnīca

Vidzemes slimnīcā uzsākta “mākslīgā intelekta” ieviešana ar Latvijā pirmo specializēto programmu medicīniskās dokumentācijas digitalizācijai.

Audioprojekta mērķis – atvieglot ārstiem  dokumentu sagatavošanu, nodrošināt pacienta medicīniskās vēstures informācijas pieejamību tikai procesā iesaistītajiem, novērst informācijas dublēšanu un paplašināt IT tehnoloģiju iespējas.

Kā uzsver Inga Mellupe-Bērziņa, Vidzemes slimnīcas e-veselības un statistikas daļas vadītāja, pacienta izraksta sagatavošana Diktofonijas centrā ir laikietilpīgs pasākums, kas prasa precizitāti, medicīniskās terminoloģijas un latīņu valodas pārzināšanu, kā arī ārsta runas īpatnību atpazīšanu. Pieaugot pacientu plūsmai un ātrākai viņu apritei, nereti problemātiska kļuva izraksta  operatīva sagatavošana pacienta izrakstīšanas vai pārvešanas dienā.

Meklējot risinājumu, uzsākta sadarbība ar Valmierā reģistrētu uzņēmumu “Assistentis”, kas specializējas veselības aprūpes IT risinājumu izstrādē. Rezultātā tapusi programma “mākslīgais intelekts”, kas ārsta runāto tekstu uzraksta vārdu pa vārdam (anotē) un pārvērš digitālā dokumentā. Pēc tam ārsts tekstu  pārlasa, salabo, izdrukā, un tas gatavs izsniegšanai pacientam. Svarīgi – pacienta medicīniskie dati tiek maksimāli precīzi ievadīti un pieejami ļoti ierobežotam darbinieku lokam.

“Lai programma kvalitatīvi darbotos,” stāsta I.Mellupe-Bērziņa, ”nācās izveidot īpašu medicīnisko terminu digitālo vārdnīcu, kas arvien tiek papildināta. Savukārt ārsti mācās runāt lēnāk, nosaucot arī pieturzīmes. Programmas pievienotā vērtība – tā ir integrēta programmā “Ārsta birojs”,  darbs notiek vienā informācijas sistēmā un nav nepieciešams lietot citu IT risinājumu.”

Pērngad jaunās programmas lietošanu jau apguva vairāki ārsti, šogad viņiem pievienosies pārējie. Nākotnē plānots paplašināt medicīniskās dokumentācijas digitālās sagatavošanas iespējas, ar “mākslīgā intelekta” palīdzību noformējot arī operāciju aprakstus, konsultantu slēdzienus un citus dokumentus.

Informāciju sagatavoja:
Benita Brila, Vidzemes slimnīca