Arī Strenčos norisināsies XV Latvijas amatierteātru svētki

XV Latvijas amatierteātru svētki

Ar vērienīgu izrāžu un citu mākslas notikumu programmu no 9. līdz 11. augustam Valkas pilsētā un novadā, Strenču pilsētā Valmieras novadā un Valgā norisināsies XV Latvijas amatierteātru svētki. Tajos pulcēsies 2123 dalībnieki, pārstāvot 158 Latvijas un diasporas amatierteātrus. Latvijas Nacionālais kultūras centrs svētku laikā pasniegs teātra zinātnieces Līvijas Akurāteres vārdā nosaukto amatierteātru izcilības balvu.

Latvijas amatierteātru svētki, līdz šim zināmi kā salidojums, ir valstī nozīmīgākais amatierteātru kopienas saiets, kas notiek reizi piecos gados. Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru nozares eksperts Jurģis Spulenieks: “Ar ko jums asociējas amatierteātri? Man – ar nerimstošu entuziasmu, drosmi kāpt uz skatuves un spēju aizkustināt vai smīdināt skatītājus. Vārdu sakot, tā ir pamatīga seratonīna jeb laimes hormona deva gan teātra spēlētājiem, gan skatītājiem. Tādēļ tiksimies, iespējams, laimīgākajos šīs vasaras svētkos! Amatierteātru kopā sanākšana vēlreiz atgādinās, cik ļoti Latvijā mīl teātri, un apliecinās teātra spēles tradīcijas ilgtspēju un pieejamību ikvienam.”

Šajā reizē kuplo amatierteātru saimi un ikvienu teātra mīļotāju savās mājās uzņems Valkas novada pašvaldība. “Mums, valcēniešiem, šie svētki nozīmē iespēju sarīkot kopā sanākšanu, lai svinētu, demonstrētu, godinātu, pielūgtu, atcerētos un socializētos,” teic XV Latvijas amatierteātru svētku mākslinieciskais vadītājs, režisors Aivars Ikšelis. “Ar moto “Ceļa tālāk nav, bet jāiet uz priekšu. (Savs) CEĻŠ” svētkos apliecināsim garīguma vērtības un teātra aicinājumu, caur skatuvisko tēlu likteņiem atklājot cilvēka dvēseles diženumu.”

Trīs dienu garumā interesentiem tiks piedāvātas 45 dažādu žanru izrādes, kas atzinīgi novērtētas amatierteātru iestudējumu skatēs pēdējos piecos gados. Izrāžu spēles telpas atradīsies dažādās vietās Valkas pilsētā un novadā, Valmieras novada Strenču pilsētā un Valgā.

Strenčos skatītāji varēs noskatīties pavisam 13 dažādas amatierteātru izrādes:

9. augustā

Strenču Kultūras centra Lielajā zālē:

 • plkst. 19.00 “Laimes ilgas” pēc Elīnas Zālītes lugas “Pirktā laime” motīviem. Drāma. Kauguru pagasta amatierteātris “Vīzija”. Režisors – Oskars Hofmanis.

10. augustā

Strenču Kultūras centra Lielajā zālē:

 • plkst. 12.00 “Bīstamā Biruta”. Aiva Birbele. Piedzīvojumu komēdija. Amatierteātris “Projekts”. Režisore – Lelde Kaupuža.
 • plkst. 15.00 “Leļļu nams”. Henriks Ibsens. Drāma. Brocēnu teātris. Režisore – Zanda Strogonova.
 • plkst. 18.00 “Cerību ēnā”. Inese Tālmane. Drāma. Gulbenes tautas teātris.Režisore – Ineta Krastiņa.

 Strenču brīvdabas estrādē:

 • plkst. 12.00 “Trīnes grēki”. Rūdolfs Blaumanis. Muzikāla brīvdabas izrāde. Cēsu teātris. Režisore – Edīte Siļķēna.
 • plkst.15.00 “Krāmu tirgus”. Roza Liksoma. Traģikomēdija. Jaunais Miltu teātris. Režisore – Līga Milta.
 • plkst. 17.00 “Kā kutēja dvēsele”. Olafs Gūtmanis. Muzikāls dzejas uzvedums. Liepājas tautas teātris. Režisore – Ināra Kalnarāja.
 • plkst. 19.00 “Pirmā grēka līcis”. Ēriks Hānbergs, dramatizējis Kārlis Auškāps. Muzikāla izrāde. Krimūnu tautas nama amatierteātris “Skats”. Režisore – Anita Riekstiņa.

11. augustā

Strenču Kultūras centra Lielajā zālē:

 • plkst. 11.00 “Bezkaunīgie veči”. Anšlavs Eglītis. Komēdija. Tērvetes kultūras nama amatierteātris “Trīne”. Režisore – Dzintra Zimaiša.
 • plkst. 13.30 “Sievietes, sievietes” Klēra Būza. Komēdija. Saldus tautas teātris. Režisore Inese Legzdiņa.

Strenču brīvdabas estrādē:

 • plkst.11.00 “Nebēdnieki”. Valdis Rihters. Komēdija. Matkules amatierteātris “Jauda”. Režisore – Maija Zilberta.
 • plkst. 13.30 “Re, cik viegli”. Teātris. Zilveris, Ziedonis. Dziesmu spēle. Salaspils amatierteātris. Režisore – Edīte Neimane.
 • plkst. 15.00 “Trīnes grēki”. Rūdolfs Blaumanis. Komēdija. Druvas amatierteātris. Režisore – Ļubova Kapteine.

Piektdien, 9. augustā, amatierteātri tiks svinīgi sagaidīti Valkas–Valgas Dvīņu pilsētā, kur būs izvietots unikāls, no 322 amatierteātru iesūtītām izrāžu tērpu audekla strēmelēm noausts Latvijas amatierteātru “DNS kods” 15 metru garumā. Apjomīgo darbu paveikušas Valkas pilsētas Kultūras nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Saulīte” audējas. Vakarā Valkas brīvdabas estrādē notiks svētku atklāšanas pasākums – koncertteiksma “Pedele. Citāds ceļš!” ar Jaunā Rīgas teātra aktiera Andra Keiša, bungu un dūdu grupas “Auļi”, Saulkrastu jauktā kora “Anima” un Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas deju kolektīva “Vendīgs” piedalīšanos. Koncertteiksmas režisors – Juris Jonelis.

Svētkos gaidāmi dažādi notikumi, to vidū: teātru karogu godināšanas pasākums un izrāžu tērpu zibakcija, Ogres Teātra studijas dzejas uzvedums “Uz vienas stīgas. A una corda” ar Līvijas Akurāteres dzeju, iespēja aplūkot teātra mākslai veltītas izstādes, viena no tām – “Latviešu pagaidu Nacionālais teātris Valkā. 1918” – būs skatāma Valkas novadpētniecības muzeja Izstāžu zālē.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs jau otro reizi svētku laikā pasniegs teātra kritiķes un zinātnieces Līvijas Akurāteres (1925–2017) vārdā nosaukto amatierteātru izcilības balvu par sevišķiem nopelniem un/vai būtisku ieguldījumu sava novada vai pilsētas kultūrvides veidošanā un uzturēšanā. Svētku noslēgumā, svētdien, 11. augustā, uz teātra dziesmu kopīgu dziedāšanu Valkas estrādē aicinās Latvijas Nacionālā teātra aktieri Egils Melbārdis, Ainārs Ančevskis, Anna Klēvere un komponists Valdis Zilveris.

XV Latvijas amatierteātru svētku programma pieejama šeit.

Par svētku maksas pasākumiem un iespēju iegādāties biļetes rīkotāji informēs tuvākajā laikā. Reģistrētajiem svētku dalībniekiem pasākumos ieeja būs bez maksas.

Informāciju sagatavoja: Lana Kazlauskiene

Sabiedrisko attiecību speciāliste, Latvijas Nacionālais kultūras centrs

67228985, 26407922

www.lnkc.gov.lv