Ar unikālu mākslas objektu Valmierā atklās kultūras programmu ģimenēm ar bērniem

Ar unikālu mākslas objektu Valmiera atklās kultūras programmu ģimenēm ar bērniem

Šajā vasarā Valmieras un Valmieras novada iedzīvotājus un viesus priecēs daudzveidīga kultūras programma. Līdztekus tai Valmieras pilsētvidē būs apskatāms arī unikāls mākslas objekts “Rotaļu skatuve”.

“Šī būs īpaša vasara Valmierā. Esam parūpējušies, lai māksla pilsētvidē kļūst vēl pieejamāka, rosina domāt un uzdot jautājumus un piedzīvot. Vienlaikus mēs saglabājam arī jau ierastās un iecienītās kultūras formas,” norāda Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītājs Toms Upners.

Dinamiskā pilsēta laikmetīgās mākslas telpas “Kurtuve” pagalmā

No jūlija līdz pat oktobrim ģimenes ar bērniem, Valmieras iedzīvotāji un viesi aicināti apskatīt unikālu Latvijā tapušu mākslas objektu “Rotaļu skatuve”. Mākslas objekta autore Linda Vigdorčika ir starptautiski atzīta laikmetīgās mākslas pārstāve un mākslas izglītības eksperte. Mākslinieces darbs aktualizē jautājumu par daudzveidīgu un radošu rotaļu vietu nozīmību bērnu attīstībā un laikmetīgās mākslas iespējām šādu vietu radīšanā.

“”Rotaļu skatuves” pamatā ir ideja un teorija par nepiesietajiem elementiem, ko pirms vairāk nekā 50 gadiem piedāvāja arhitekts Saimons Nikolsons. Viņš uzsvēra, ka radošums un iztēle ir kritiski svarīgas prasmes, kuras bērns var attīstīt, ja viņam tiek dota brīva vaļa veidot savu spēļu vidi un noteikumus, tādejādi radot bezgalīgas aktivitāšu kombinācijas un spēļu sižetus,” skaidro projekta kuratore Renāte Lagzdiņa.

Mākslas objekts būs interaktīvs, aicinot bērniem to izspēlēt kopā ar draugiem, vecākiem un vecvecākiem. Objekta pamatā ir izturīga platforma, ko rotā virkne lielāku fiksētu konstrukciju, atspīdošs priekškars un interaktīvi elementi, kurus bērni var brīvi pārvietot. Priekškars un skatuves platforma kalpo kā atsauce uz mākslas telpā “Kurtuve” šobrīd mītošo Valmieras teātri un “Rotaļu skatuvi” kā vietu neierobežotam radošumam, kur ikviens bērns kļūst par savu aktivitāšu un iztēles dramaturgiem.

“Rotaļu skatuve” būs skatāma līdz 30. septembrim dienas gaišajā laikā.

4.augustā plkst. 12.00, Valmieras teātra festivāla norises laikā, ikviens aicināts uz tikšanos ar projekta autoriem un diskusiju par to, ko nozīmē veidot pilsētu un kultūras saturu bērnu un ģimeņu auditorijām.

“Rotaļu skatuve” tapusi ar uzņēmumu AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA un AS “Latvijas Finieris” atbalstu.

Mākslas vasara Strenčos

Otro gadu Strenčos, Valmieras novadā īpašu mākslas programmu sarūpējusi mākslinieku apvienība “Orbīta”. Vasaras garumā norisinās dažādi mākslas plenēri un meistarklases, kas mēneša izskaņā tiks papildināti ar “Ciešanu un nāves valodas plenēru”. Tajā gaidāma saruna ar mācītāju Andri Reiteru par līdzjūtības un mierinājuma vārdiem viņa profesionālajā praksē, kā arī mākslinieču Evas Vēveres un Lauras Prikules prezentācija “Poētiskais romantisms”.

No 24. augusta līdz 1. septembrim šajā norises vietā būs apskatāma meilārta (angliski mail art, tulkojumā – mākslas sūtījumu apmaiņa) izstāde, kurā iekļauti darbi no Tomasa Vandenberhes (Thomas Vandenberghe) darbnīcas “Atgriezt sūtītājam”, kā arī fotodarbnīcas atklāto sūtījumu apmaiņas laikā iesūtītie darbi.
Pieteikšanās plenēriem, rakstot uz e-pastu .

Projekts “Melnais kubs – CAMERA OBSCURA” un cirka skolas izrādes

No 31. jūlija līdz 4.augustam Valmieras iedzīvotāji un viesi aicināti iepazīt fotoaparāta uzbūves principus un pieredzēt attēla rašanās brīnumu, ielūkojoties lielformāta “Camera Obscura” fotoaparāta iekšpusē. Laikmetīgās fotogrāfijas, mākslas un izglītības platformas ISSP veidotā vides instalācija “Melnais kubs” un to pavadošās radošās meistarklases ļauj iepazīt fotogrāfijas medija pamatprincipus gan lieliem, gan maziem interesentiem. Līdzās vides objektam “Melnais kubs” norisināsies analogās fotogrāfijas darbnīcas – adatacs kameras un cianotipijas nodarbības.

Savukārt 17. augustā Kurtuves ārtelpā īpašas izrādes sarūpējuši Rīgas cirka meistari. Dinamiskā cirka izrādē “Felix &Philo” skatītāji piedzīvos humora pilnu ceļojumu ar neticamiem akrobātikas elementiem. Tāpat papildu norisināsies Rīgas cirka skolas stacijas bērniem un ģimenēm.

Latvijas Laikmetīgā mākslas centra Vasaras skola

No 9. līdz 13. augustam Valmierā norisināsies Latvijas Laikmetīgā mākslas centra Vasaras skola. Tā ir starptautiska, neakadēmiska izglītības programma jaunajiem un topošajiem māksliniekiem, mākslas un kultūras kritiķiem, kuratoriem un kultūras menedžeriem.

Tās mērķis ir sniegt iespēju jaunajiem profesionāļiem izzināt laikmetīgās mākslas procesus un kontekstu, iepazīstot aktuālās norises, veidojot kolektīvās radošās prakses.

Ar vasaras programmu var iepazīties sociālo tīklu kontos “kurtuve.valmiera”, kā arī jau drīzumā – laikmetīgās mākslas telpas “Kurtuve” tīmekļvietnē www.kurtuve.com.

“Kurtuve. Rotaļu skatuve” vizuālās identitātes autors: Sigita Sniegs
Foto no Evas Vēveres radošās darbnīcas “Citi redzēs, ka uztraucos” Vecpuišu parkā Valmierā, foto autors – Lita Millere, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, 2021.

Vairāk informācijas:
Liene Jakobsone,
Valmieras novada pašvaldības
Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece kultūrpolitikas jautājumos
Tālr.: (+371) 26279441