Ar piektdienu, 12.janvāri, Latvijā tiek izsludināta gripas epidēmija

Pagājušās nedēļas (01.01.–07.01.) gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa* rezultāti liecina par inficēto un arī stacionēto Covid-19 pacientu skaita nelielu samazināšanos, toties saslimstība ar gripu turpināja pieaugt un sasniegusi epidēmijas sliekšņa līmeni, tādēļ no 2024. gada 12. janvāra Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izsludina gripas epidēmiju. SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties pret nopietnām saslimšanām ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija un aicina veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.

Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.

Šobrīd joprojām ir ieteicams veikt vakcināciju pret gripu, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu „Efluelda” (senioriem),  un vakcīna „Influvac Tetra”. Valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu

Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka ar 2024. gada 2. janvāri vakcinācijas iestādēm ir atļauts paplašināt pret gripu vakcinējamo iedzīvotāju grupas un ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu vakcinēt visus iedzīvotājus, ievērojot vakcīnu lietošanās instrukcijās noteikto pacientu vecumu. Grupu paplašināšana var notikt vakcinācijas iestādes rīcībā esošā valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas daudzuma ietvaros un līdz ar to ir atkarīga no vakcīnas pieejamības katrā iestādē.

Plašāka informācija atrodama SPKC tīmekļvietnē.

Informāciju sagatavoja:
Slimību profilakses un kontroles centra
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Ilze Arāja