Ar interaktivitāti par aprites ekonomiku – projekts “Dod pieci! Esi apritē!”

Tikšanās ar Valmieras tehnikuma skolēniem

Noslēdzies projekta “Dod pieci! Esi apritē!” materiālu izstrādes posms, un SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parka URDA vides projektu vadītājas uzsāk projekta otro daļu – izbraukuma nodarbības pie Vidzemes novada tehnikumu jauniešiem, lai ar interaktīvu materiālu, uzdevumu un spēļu palīdzību turpinātu pilnveidot viņu zināšanas par aprites ekonomiku un vides jautājumiem.

Pirmā pieturvieta, kurā piestāja SIA ZAAO īpašais autobuss ar dabas un tehnoloģiju parka URDA pasniedzēju sagatavoto programmu – Valmieras tehnikums, satiekot aizrautīgos jauniešus no pavāru un pārtikas produktu ražotāju grupām.

Nodarbības laikā jauniešiem tiek dota iespēja padziļināti izprast Latvijā audzēta ābola dzīves ciklu, vedinot aizdomāties par to,  cik daudz un dažādus procesus ietver ne vien pats audzēšanas, bet arī ražošanas process, uzskatāmi ļaujot saprast, kādas darbības un resursi tiek iekļauti un patērēti līdz tam brīdim, kamēr sulīgais auglis nonāk veikalā. Diskusijas laikā liela uzmanība tika pievērsta tam, kā galaproduktu – ābolu – var izmantot pilnībā – ko darīt ar sēklām, mizām un izspiedām.

Jauniešiem jāiejūtas arī pilsētvides plānošanas speciālista ādā, kur, ievērojot konkrētus nosacījumus, jāizveido videi, cilvēkiem un dzīvniekiem draudzīgs pilsētvides koncepts, aizdomājoties gan par jēgpilnu infrastruktūru, ekonomiskāko veidu, kā uzbūvēt velo celiņus, gan par to, kāpēc pilsētvidē vajadzīgi koki un ko tai dod urbānie mazdārziņi.

Pa vidu asprātīgi un izzinoši uzdevumi gan par aprites ekonomiku, gan citām šobrīd tik aktuālajām vides tēmām.

Nodarbību noslēdz Latvijā iemīļotā CILPO.LV interaktīvā spēle, kura projekta ietvaros izstrādāta īpaši aprites ekonomikas tematam –  “Cilpo apritīgi”. Spēles laikā iespējams izkustināt kājas un caur izzinošām un asprātīgām jautājumu cilpām, aktualizēt jauniešos videi draudzīga dzīvesveida paradumu nostiprināšanos.

Šī mācību gada ietvaros notiks vēl divas izbraukuma nodarbības, vienreiz autobuss piestās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Priekuļos, otrreiz Cēsīs. Rudenī, mācību gadam atsākoties, tiksimies ar Smiltenes un Balvu tehnikuma jauniešiem. Projekts ar klātienes pasākumu dabas un tehnoloģiju parka URDA  teritorijā tiks noslēgts rudenī, ietverot dažādas aktivitātes – atkritumu poligona iepazīšanu, lekcijas, diskusijas un ražotāju pieredzes stāstus par resursu patēriņu un izmantošanu. Pasākuma laikā tiks apbalvotas arī ātrākās un precīzākās “Cilpo apritīgi” spēles komandas.

Biedrības veiktajām aktivitātēm iespējams sekot līdzi: www.urda.lv, FB: urda.lv, INST: urda_dtp .

Projektu “Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, realizē “Daibes ilgtspējas centrs” sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.