Apskati akcijas “Tavs ieguldījums ainavā” dalībnieku daiļdārzus (2.daļa no 3)

Akcijas "Tavs ieguldījums ainavā" pieteiktie īpašumi

Valmieras novada iedzīvotājiem no 10. jūlija līdz 10. augustam bija iespēja pieteikt savus krāšņos daiļdārzus, viensētas un novada simboliskās vietas akcijai “Tavs ieguldījums ainavā”. Valmieras novada pašvaldībā kopā saņemti 42 pieteikumi, kas iesūtīti kādā no astoņām kategorijām.

Šajā rakstā apskatīsim pieteiktos īpašumus trīs kategorijās.

Kategorijā “Latviešu viensēta – kultūras kanona lepnums” tika saņemti astoņi pieteikumi – divi no Kocēnu pagasta, Vaidavas pagasta un Vecates pagasta, viens no Matīšu pagasta un Valmieras pagasta. “Latviešu viensēta – kultūras kanona lepnums” – Valmieras novada viensētu ainavas, kurās prasmīgi saglabāti tradicionālajai Vidzemes sētai raksturīgie elementi, kas saskanīgi attīstās ar tās iedzīvotāju mūsdienu vajadzībām, iekļauj saimniekošanas un dabas līdzāspastāvēšanu.

Kategorijā “Novada daiļdārzs” tika pieteikti septiņi īpašumi. “Novada daiļdārzs” – dārza ainavas mazdārziņu kooperatīva, privātmājas vai savrupmājas pagalms vai lauksaimniecībā izmantojama lauka vide, kas radīta tā īpašnieku priekam, taču vienlaikus kvalitatīvas ainavas baudījumu sniedz arī tā garāmgājējiem, izceļas ar “rozīnīti”, par kuru uzzināt vērts būtu ikvienam, piešķir vizuāli baidāmai ainavai smaržas.

Kategorijā “Mans balkons – mana paradīze” saņēmām vienu pieteikumu par krāšņo balkonu Matīšos. “Mans balkons – mana paradīze” – individuālam mērķim kalpojošs ainavisks daudzdzīvokļu māju lodžijas vai balkona noformējumus, kas vienlaikus stiprina harmonisku un vienotu daudzdzīvokļu mājas koptēlu, rada estētisku baudījumu garāmgājējiem.

Akcijai “Tavs ieguldījums ainavā” ir pievienotā vērtība, jo dalībnieki ne tikai lepojas ar savu ieguldījumu ainavā, bet arī, pateicoties pašvaldības organizētai ekskursijai, papildina savas jau esošās zināšanas par daiļdārzu un teritoriju pilnveidošanu. Augustā notikušajā ekskursijā uz citiem daiļdārziem, visu ceļu autobusu piepildīja sarunas, dalībniekiem daloties savās zināšanās un pieredzē jautājumos par dārza iekopšanu un aktuālākajiem jaunumiem dārzkopībā. Ekskursijas dalībnieki atzina, ka bija vērtīgi apskatīt dārzus, kas katrs bija iekārtots pavisam citā stilā. Ikkatrs mājās devās ar kādu jaunu atziņu, ideju vai iedvesmu savā dārzā izmēģināt ko jaunu.

21. oktobrī tiksimies ar dārzu īpašniekiem Matīšu tautas namā, lai pateiktos par dalību, kā arī papildinātu zināšanas vērtīgās lekcijās par dārza plānošanu, ainavu veidošanu. Uz pasākumu aicināti ne tikai akcijas dalībnieki, bet visi interesenti. Plašāka informācija un pieteikšanās pasākumam: "> vai tel.nr. 26328943.

Vēloties atbalstīt Valmieras novada iedzīvotāju vēlmi baudīt krāšņas ainavas, piedalīties ainavu attīstībā, kā arī lepoties un dalīties pieredzē ar to, Valmieras novada pašvaldība jau otro gadu rīko akciju “Tavs ieguldījums ainavā”.