Aizvadītais gads Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļā

Jaunlaulātie sadevušies rokās

Valmieras novadā 2021. gadā reģistrēti 486 jaundzimušie, viņu vidū arī divi dvīņu pāri. Salīdzinot ar 2020. gadu, 2021. gadā piedzimuši par 29 bērniem mazāk (2020. gadā 515).

Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Ieva Miķīte-Plusniņa atzīmē, ka Valmierā pirmo reizi pēdējo 10 gadu laikā jaundzimušo meiteņu skaits attiecībā pret zēnu skaitu ir lielāks (izņemot 2019. gadu, kad reģistrētie jaundzimušie bija līdzsvarā).

Vecāki saviem bērniem 2021. gadā devuši gan neparastus, gan latviskus vārdus. Neparastākie zēnu vārdi: Īzaks, Balders, Kelvins, Eliots, Ardijs, Damirs, Tors, Teo, savukārt meitenēm: Mia, Letija, Keitlīna, Elija, Emija, Everlia, Trūdija, Enise, Bella. Starp latviskajiem vārdiem zēnu vidū joprojām iecienīti: Kārlis, Jānis, Eduards, Artūrs, Klāvs, Mārtiņš, Oskars, Emīls, Lauris, Teodors, Austris, Miķelis. Latviskie meiteņu vārdi 2021. gadā: Ada, Ance, Anna, Ieva, Lauma, Līva, Māra, Matilde, Tina, Līvija, Alma, Made. “Lai, dodot vārdu bērnam, mērķis ir bērna labsajūta un radītais prieks, bērnam vārdu nēsājot! Lai dotais vārds patiesi bērniņu sargā un dara laimīgu!” vēl I. Miķīte-Plusniņa.

2021. gadā Valmieras novadā reģistrēti 1156 mirušie, kas ir par 207 gadījumiem vairāk nekā 2020. gadā (2020. gadā – 949 miršanas gadījumi, 2019. gadā – 1002 miršanas gadījumi). Salīdzinot miršanas reģistrāciju gada griezumā, vislielākais mirušo skaits bija oktobrī.

Par spīti sarežģītajai epidemioloģiskajai situācijai, 2021. gadā Valmieras novadā reģistrētas 302 laulības, gadu iepriekš – 2020. gadā 326 laulības, kas ir par 24 laulībām mazāk.

Valmierā laulājušies 202 reizes, no tām 13 baznīcā. Visvairāk laulības reģistrētas vasaras mēnešos augustā, jūlijā un jūnijā, vismazāk – novembrī un februārī. Arī šogad Valmierā norisinājās dubultās laulības reģistrācija, kad laulājās divi pāri vienlaikus. Nodaļas vadītāja I.Miķīte-Plusniņa atzīmē: “Arī 2021. gadā bija pāri, kuri apzināti laulājās Covid-19 ierobežojumu laikā, klātesot tikai pārim un diviem pilngadīgiem lieciniekiem, veltot savu kāzu dienu sev. Laulību arī reģistrēja vairāki pāri, kas jau ilgus gadus ir kopā, bet Covid-19 situācijas dēļ izvērtējuši savas vērtības un to, kas patiesi svarīgi – ģimeni.”