Aicinām uz Simjūda tirgu Valmierā

Rīgas iela Valmierā, kur ikdienā pilsētas dunā ietinas soļi, spindz riepas un skan vārdi, pieņems citu veidolu. Tur rudens smaržos, ietinies dobju, vagu, koku, mežu un pļavu buķetē. Tur vitamīni pākšu, miziņu, lapu un ķekaru iepakojumos būs gatavībā pildīt uzdevumu. Tur smaržas piestiķēsies, piemiedzot garšu kārpiņām. Tur skanēs krāsainība, aicinot ņirbēt pirms ziemas pieklusinātajiem toņiem un miera. Tiekamies Simjūda tirgū Valmierā 14. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 16.00. Tas norisināsies Rīgas ielas posmā starp Kārļa Baumaņa ielu un Limbažu ielu, kā arī Vecpuišu parkā.

“Jau otro gadu Simjūda tirgus norisināsies Rīgas ielas posmā, kur savus ražojumus piedāvās ap 350 tirgotāju no dažādām Latvijas vietām, tādējādi dodot iespēju iegādāties to, ko, iespējams, ikdienā mūsu pusē nevaram nopirkt. Plašajā klāstā ir amatnieku un mājražotāju sarūpētais – gan kūpinājumi, sieri, zivis un gaļa, gan kaut kas uz kārā zoba, protams, dažādas skaistas un arī praktiskas lietas. Vienuviet satiksim gan Valmieras novada mājražotājus un amatniekus, gan viesus no tālākām Latvijas vietām. Vecpuišu parkā būs zaļais tirgus visiem tiem, kuriem patīk rudens darbi dārzā, dodot iespēju iegādāties dažādus stādus, kokus un sēklas. Pārējo Vecpuišu parka teritoriju apdzīvos Rīgas Dizaina tirgus. Tā koncepts apvieno mūsdienīgus modes, interjera priekšmetu, aksesuāru un rotas lietu dizainerus. Dizaina tirgū piedalās talantīgi mākslinieki ar savām jaunākajām kolekcijām. Simjūda tirgū satiksim arī pārrobežu sadarbības programmas projekta “No hobija uz biznesu” dalībniekus. Tā ir lieliska iespēja iepazīt kaimiņu pašvaldību un reģionu mājražotāju un amatnieku darbu no Valkas, Smiltenes, Ludzas un Balvu novada, padarot tirgu vēl krāšņāku un attīstot sadarbību,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

“Simjūda tirgū būs iespēja piedzīvot viduslaiku tirgus gaisotni – dažādās vietās satiksim un dzirdēsim ielu muzikantus, skanēs leijerkastes neatkārtojamā mūzika, redzēsim cirka priekšnesumus, teātra ainas, tādējādi veidojot sasaisti ar vēsturisko Simjūda tirgu. Aicinām baudīt īpašo tirgus noskaņu! Aicinām atrast piedāvājumā, ko sirds kāro, un arī iedvesmoties!” aicina Iveta Blūma. Vecpuišu parkā plkst. 11.00 būs izrāde bērniem “Pasaka par vardulēnu Hugo”, plkst. 12.00 – dzīvo skulptūru muzikālais kvartets, Liepājas cirks “Beztemata”, savukārt no plkst. 11.00 – zāļu tējas burciņas sagatavošana ziemai pie Zeltītes Kavieres. No plkst. 11.00 līdz 14.00 aicinām arī fotografēties rudens noskaņās.

Simjūda tirgū sevi prezentēs arī Valmieras novada fonds, stāstot par to, ko varam paveikt. Kopā ar biedrību “Kristīgais žēlsirdības centrs” fonds pastāstīs par atbalstītajām iedzīvotāju iniciatīvām un būs iespēja nobaudīt arī pašu gatavotu putru. Viņiem pievienosies arī fonds “Iespēju tilts”, specializētās darbnīcas amatnieki “Dravinieki”, kuri piedāvās Montessori attīstošas koka rotaļlietas bērniem un spēles visai ģimenei.

Tirgus Valmierā rīkots kopš viduslaikiem, vēlāk augot un attīstoties ar īpašo Simjūda vārdu. Tādējādi tas ir viens no vecākajiem Vidzemē, pēdējais pirms ziemas iestāšanās. Kalendārā atzīmētā Sīmaņa un Jūdas diena oktobra beigās vēlāk deva tirgum atpazīstamo nosaukumu. Bijuši laiki, kad tirgus bija savdabīgi svētki trīs dienu garumā, ko apmeklēja gan lieli, gan mazi, pat ganiņam bija jādod iespēja vienu dienu izbaudīt tirgu pašā Valmieras viducī.

Valmierieši un viesi Simjūda gadatirgu atkal iepazina, sākot no 1996. gada, kad Valmieras muzejs, godinot tradīcijas un tautas amatu prasmes, atjaunoja vēsturisko Simjūda gadatirgu.

Simjūda tirgus laikā gaidāmi satiksmes ierobežojumi. Būs slēgts Rīgas ielas posms, kā arī Valmieras pilsētas maršrutu un reģionālās nozīmes autobusiem būs noteikts apkārtceļš. Plašāka informācija būs tīmekļvietnē valmierasnovads.lv.

Eiropas Savienība

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Valmieras novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.