Aicinām tiešsaistē uzzināt par jaunākajiem pētījumiem vēsturē

Jau septīto gadu norisināsies Valmieras muzeja rīkotā konference “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi”. Vēstures pētnieki un topošie zinātnieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezentēs savus jaunākos pētījumus Baltijas vēsturē. Ikviens interesents 12. un 13.novembrī aicināts klausīties lasījumus tiešsaistē Valmieras muzeja Youtube kanālā.

“Šogad konferencē būs rekordliels dalībnieku skaits. Jauno pētnieku interešu loks aptver ar vēsturi saistītas tēmas dažādos kontekstos. Salīdzinot ar citiem gadiem, šoreiz daudz varēsim uzzināt par viduslaikiem un Jaunajiem laikiem, jo tieši tie lielai daļai dalībnieku bijis izpētes avots. Vērtīgi ir dzirdēt arī Igaunijas un Lietuvas pētnieku paveikto, jo mūsu vēstures ir cieši saistītas. Tāpat arī ik gadu uzzinām par jaunākajiem pētījumiem Valmieras un Valmieras novada vēsturē,” pētnieku stāstījumus klausīties aicina Alberts Rokpelnis, Valmieras muzeja vēsturnieks.

Pieteiktajos 28 referātos aplūkoti dažādi vēstures aspekti no 15. līdz 20.gadsimtam. Arhitektūra dažādos gadsimtos, valsts neatkarības pasludināšana, salīdzinot dažādu valstu pieredzi, mūzikas un dažādu instrumentu attīstība un mijiedarbība ar tā laika aktualitātēm, sieviešu tiesību attīstība – šīs ir tikai dažas tēmas, ko pētījuši vēsturnieki un par kurām būs iespēja gūt plašāku ieskatu konferences laikā, programma skatāma šeit. Ikviens aicināts noklausīties vēsturnieku stāstījumus, savukārt interesentus, kuri vēlas piedalīties diskusijās, lūdzam reģistrēties apmeklējumam ZOOM platformā, sūtot e-pastu uz .

“Prieks, ka konference ir kļuvusi par stabilu vērtību un tā ir atpazīstama vēstures pētnieku aprindās. Mūsu mērķis ir turpināt uzturēt šo platformu brīvu un atvērtu jauno, topošo zinātnieku pētījumu rezultātu prezentēšanai. Jaunajiem vēsturniekiem nereti trūkst iespēju ar savu veikumu iepazīstināt plašāku auditoriju vai atrast platformu tieši sava pētījuma tēmas atspoguļošanai. Tas arī ir īpaši, ka varam dzirdēt par jaunākajiem atklājumiem tik plašā tēmu klāstā. Turklāt jaunajiem vēsturniekiem prezentēšanas un diskutēšanas prasmi stiprināt, iespējams, ir vieglāk, stāstot par tēmu, kas ir tuva. Protams, neatsverams ieguvums ir saņemt pieredzējušu vēsturnieku atsauksmi un ieteikumus turpmākajam darbam,” tā A.Rokpelnis.

Vērtīgs ieguvums un paliekoša vērtība ir izdevums latviešu un angļu valodā, kas tiek sagatavots pēc katras konferences. Tas pieejams Latvijas Universitātes datubāzē.

Referātu autori pārstāv Latvijas Universitāti, Tartu Universitāti, Vītauta Dižā Universitāti, Latvijas Mākslas akadēmiju, Daugavpils Universitāti, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, Tallinas Universitāti. Konferencē būs divas darba valodas – latviešu un angļu.

Starptautisko konferenci “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi VII” rīko Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūts un Valmieras muzejs sadarbībā ar Vītauta Dižā Universitāti Kauņā, Lietuvas Vēstures institūtu un Tartu universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtu.

Konference tiek organizēta projekta Nr. VPP-IZM-2018/1-0018 “Indivīda, sabiedrības un valsts mijiedarbība kopējā Latvijas vēstures procesā: vērtību konflikti un kopīgu vērtību veidošanās vēsturisku lūzumu posmos” ietvaros, sniedzot iespēju jaunajiem pētniekiem gūt pieredzējušu vēsturnieku ieteikumus un atbalstu.