Aicinām palīdzēt kara izpostītās Trostjaņecas pilsētas iedzīvotājiem

Pēc Latvijas Pašvaldību savienības un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas attālinātās tikšanās Valmieras novada pašvaldība ir saņēmusi lūgumu no Trostjaņecas pašvaldības Ukrainā sniegt palīdzību izpostītās pilsētas iedzīvotājiem pēc Krievijas okupācijas karaspēka atkāpšanās.

Pēc Latvijas Pašvaldību savienības un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas attālinātās tikšanās Valmieras novada pašvaldība ir saņēmusi lūgumu no Trostjaņecas pašvaldības Ukrainā sniegt palīdzību izpostītās pilsētas iedzīvotājiem pēc Krievijas okupācijas karaspēka atkāpšanās.

Trostjaņecas pilsēta Sumu reģionā atrodas 35 km attālumā no robežas ar Krieviju. Pilsēta bija galvenā Krievijas militārā štāba dislokācijas vieta Krievijas – Ukrainas kara laikā, 30 dienas tā atradās okupantu kontrolē. Šajā laikā ievērojama daļa pilsētas infrastruktūras tika iznīcināta, joprojām ievērojama daļa pilsētas teritorijas ir mīnēta.

“Mēs sākam dzīvi no jauna,”

atzīst Trostjaņecas mērs Jurijs Bova.

Cietušās pilsētas iedzīvotājiem vajadzību ir ļoti daudz. Pirmkārt, ir nepieciešami medikamenti, jo ir izlaupītas visas aptiekas. Kā vienu no steidzamiem uzdevumiem pašvaldības vadītājs min arī slimnīcas darbības atjaunošanu. Pamazām no būvgružiem tiek attīrītas apšaudē cietušās slimnīcas telpas. Mērs regulāri uzrauga atjaunošanas darbus un ir ticies ar okupāciju pārcietušajiem slimnīcas darbiniekiem, lai morāli un praktiski atbalstītu.

Mēram bijis emocionāli smagi uzklausīt mediķu stāstus par situāciju slimnīcā, kad tā tika pakļauta apšaudei:

“Grūti aptvert, kādu šoku piedzīvoja tās sievietes, kuras laida pasaulē bērniņus, slimnīcas sienām satricinoties pēc kārtēja sprādziena.”

Trostjaņecā ir iznīcinātas aptuveni 200 ēkas, bojātas – vairāk nekā 1000. Uz vienas no skolām nokritusi aviobumba, pilnībā sagraujot daļu ēkas. Daudzi iedzīvotāji palikuši bez mitekļa un sadzīves piederumiem. Pēc sprādzieniem saglabājušās ēkās iekštelpas ir klātas būvgružiem, putekļiem un stikla lauskām.
Iedzīvotājiem ir nepieciešamas higiēnas preces, veļas mazgāšanas līdzekļi, drēbes, apavi, gultas veļa, trauki, sadzīves tehnika. Daļa no mantām ir bojātas un iznīcinātas karadarbības rezultātā, bet lielu daļu ir nozaguši Krievijas armijas karavīri. Okupanti arī izlaupījuši pārtikas, sadzīves preču, elektrotehnikas un būvmateriālu veikalus. Nav iespējams iegādāties pat tādas vienkāršas preces kā lāpstas, cirvjus un piekaramās atslēgas. Ļoti nepieciešama plēve, lai varētu izveidot pagaidu jumta segumu izpostītajām mājām.

“Pilsētas komunālās saimniecības uzņēmuma darbinieki ir īsti varoņi, jo viņi paveic neiespējamo ar to niecīgo tehnikas daudzumu, ko nav nozaguši vai iznīcinājuši okupanti. Darbam trūkst urbjmašīnas, zāģi, leņķa slīpmašīnas, instrumentu komplekti. Uzņēmuma rīcībā ir tikai viens ekskavators, ko izmanto bojājumu novēršanai pilsētā, kā arī ierakumu rakšanai karaspēka vajadzībām. Pilsēta atrodas pierobežā, pie pirmās aizsardzības līnijas, tādēļ tiek izbūvēta aizsardzības infrastruktūra, lai varētu atvairīt iespējamos uzbrukumus,”

stāsta mērs.

Trostjaņecā nozagti vai iznīcināti gandrīz visi pilsētas autobusi. Autoparka darbiniekiem izdevies no visiem bojātajiem autobusiem atjaunot darba kārtībā tikai divus. Iedzīvotājiem ir lielas grūtības pārvietoties pa pilsētu, jo attālumi ir lieli un daudziem nav pieejams privātais transports. Pašvaldības galvenā prioritāte ir nodrošināt transportu uz slimnīcu, kas atrodas pilsētas nomalē.

Atsaucoties uz Trostjaņecas pilsētas pašvaldības lūgumu, Valmieras novada pašvaldība nolēmusi dāvināt pilsētas autobusu, kā arī organizē palīdzības kravas nosūtīšanu uz Ukrainu. Valmieras novada iedzīvotāji un uzņēmumi ir aicināti piepildīt kravas sūtījumu ar Trostjaņecas pilsētas slimnīcai, komunālajam uzņēmumam un iedzīvotājiem nepieciešamām lietām, lai viņi varētu ātrāk atgriezties normālā ikdienas dzīvē.

Ziedotāji aicināti līdz 1.jūnijam nogādāt mantas uz SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra ielā 2A. Ziedojot lielās mantas, pirms piegādes lūdzam saskaņot nodošanu, zvanot pa tālruni 64281118. Ņemot vērā kravas ierobežoto apjomu, kas ietilpst transportlīdzeklī, aicinām ziedot tikai tās mantas, kas norādītas nepieciešamo lietu sarakstā! Lūdzam izvērtēt, vai jūsu ziedotās lietas joprojām labi kalpos arī jaunajiem īpašniekiem, tādēļ aicinām iespēju robežās ziedot jaunas un mazlietotas mantas!

Jurijs Bova savas pašvaldības iedzīvotāju vārdā pateicas visiem Valmieras novada ļaudīm, kuri ir gatavi palīdzēt Trostjaņecai šajos grūtajos laikos!

Nepieciešamo lietu saraksts:

Trostjaņecas pilsētas slimnīcai:

 • Divguļamā gultas veļa – 100 gab.
 • Vienvietīga gultas veļa – 150 gab.
 • Spilvens – 100 gab.
 • Vienvietīga sega – 100 gab.
 • Vannas dvielis – 100 gab.
 • Roku dvielis – 100 gab.
 • Putekļu sūcējs – 3 gab.
 • Gludeklis – 3 gab.
 • Mikroviļņu krāsns – 3 gab.
 • Televizors – 10 gab.
 • Elektriskā tējkanna – 10 gab.
 • Portatīvais dators – 10 gab.
 • Daudzfunkcionāla ierīce (printeris-kopētājs-skeneris) – 5 gab.
 • Ledusskapis – 2 gab.
 • Elektriskais ūdens sildītājs – 2 gab.
 • Sadzīves veļas mazgājamā mašīna – 2 gab.

Mājokļu un komunālai saimniecībai:

 • Zāles pļāvējs – 3 gab.
 • Zāles trimmeris – 3 gab.
 • Elektriskais atskaldāmais āmurs – 1 gab.
 • Elektriskā urbjmašīna – 2 gab.
 • Leņķa slīpmašīna (fleksis) – 2 gab.
 • Akumulatora skrūvgriezis – 2 gab.

Kopienas iedzīvotājiem, mājsaimniecībām, kas cieta no Krievijas Federācijas militāro spēku apšaudes:

 • Ledusskapis – 5 gab.
 • Saldētava – 3 gab.
 • Elektriskā cepeškrāsns  – 5 gab.
 • Virtuves kombains – 3 gab.
 • Televizors – 5 gab.
 • Veļas mazgājamā mašīna – 5 gab.
 • Elektriskā gaļas maļamā mašīna – 1 gab.
 • Elektriskais kafijas automāts – 3 gab.
 • Elektriskā tējkanna – 5 gab.
 • Elektriskā plīts – 5 gab.
 • Divvietīga gultas veļa – 40 gab.
 • Vienvietīga gultas veļa – 60 gab.
 • Spilvens – 50 gab.
 • Divvietīga sega – 20 gab.
 • Vienvietīga sega – 30 gab.
 • Elektriskais sildītājs – 20 gab.
 • Durvju slēdzene – 30 gab.
 • Piekaramā atslēga – 30 gab.