Aicina uzzināt par pils attīstību

Piektdien, 14.septembrī, plkst.19.00 Valmieras pils pagalmā interesenti aicināt apmeklēt norisi “Mūsdienu arhitektūra un dizains vēsturiskā pilsētvidē”. Tā būs iespēja ielūkoties pils kultūrvides telpā, izsekojot tam, kā mainījušies skatupunkti 100 gadu laikā.

Ceļojumā vēsturē varēs doties, aplūkojot bilžu slīdrādi, tāpat varēs uzzināt par atklājumiem, ko sniedz pēdējos gados veiktie pētījumi. Norises laikā tiks radīta “dzīvā” glezna – tērpu parāde Valmieras muzeja darbinieku izpildījumā. Apmeklētāji būs aicināti ielūkoties arī nākotnē, uzzinot par jauna objekta – Valmieras pils kultūrvides centrs – būvniecību, kas projekta “Kultūra, vēsture un arhitektūra Gaujas un laiku lokos” ietvaros pils teritorijā ienesīs mūsdienu arhitektūras kvalitātes.

“Valmieras vēsturiskajā senpilsētā jau vairākus gadsimtus apvienotas galvenās pilsētas funkcijas. Pārvaldes funkcija, kas savulaik koncentrējās ordeņa pilī, ar laiku pārvietojās uz pilsētas laukumu noslēdzošo rātsnamu. Ideoloģiskās funkcijas nesēja bija un ir Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca. Līdz pagājuša gadsimta 30.gadiem tur esošais tirgus laukums nodrošināja tirdzniecības funkciju, bet amatniecība un dzīvojamā funkcija bija vecpilsētas kvartālu apbūvē. Arī šodien šīs funkcijas ir pārstāvētas, tikai citās proporcijās un atšķirīgās vietās, tādējādi radot paaudžu vēsturisko pārmantojamības ideju,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Mainoties gadsimtiem, mainījusies apbūve, arhitektūra un dizaina elementi, bet Livonijas ordeņa pilsdrupas, viduslaiku nocietinājumi, Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca arī šodien ir senpilsētas daļa. Arhitektoniskie un telpiskie simboli joprojām vēstures pētniekiem atklāj jaunus stāstus.

Ēkā Stacijas ielā 26 turpinās būvdarbi