Aicina Jauno gadu sākt, vienojoties un stiprinoties kopīgās lūgšanās

8.janvārī Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā notiks koncerts – mistērija "Laiks. Tu. Lūgšana”. Latvijā maz skanējuši dziedājumi. Arvo Perta skaņu gleznas. Gaismas un skaņas saspēles.

8.janvārī Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā notiks koncerts – mistērija “Laiks. Tu. Lūgšana”. Latvijā maz skanējuši dziedājumi. Arvo Perta skaņu gleznas. Gaismas un skaņas saspēles.

Koncertā piedalās situminstrumentālisti Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, dziedātāja Aleksandra Špicberga un vīru vokālā grupa.

Ar ilgām stāvovācijām 2. janvārī aizvadīts pirmais no koncertiem, kad koncertprogramma savu pirmatskaņojumu piedzīvoja Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā.

Koncertprogrammā “Laiks. Tu. Lūgšana” skan dažādu gadsimtu baznīcas dziedājumi un lūgšanas latīņu, grieķu, aramiešu, baznīcslāvu, latviešu valodās un igauņu komponista Arvo Perta instrumentālas skaņu gleznas. Dabisks balss skanējums satiek sitamo instrumentu pasāžas un ievibrē klausītāju sirdis kopīgā lūgšanā. Emocionālajā gara pārdzīvojumā klausītāju ved gaismu spēles noskaņas, ļaujot klātbūtnē izdzīvot gaismas uzvaras stāstu.

Kā gadu iesāksim, tā to nodzīvosim! Tādēļ mūziķi savus klausītājus ir aicinājuši sanākt kopā pašā Jaunā gada sākumā, lai baudītu mūziku un vienotos lūgšanā par mieru pasaulē.

Koncertuzvedumu klausītāji varēs skatīt šosvētdien Valmierā. Koncerta radošā komanda īpaši aicina rast iespēju to apmeklēt topošajiem mūziķiem, studentiem, mūzikas skolu audzēkņiem. Tā ir patiešām unikāla iespēja klātienē dzirdēt virtuozos sitaminstrumentālistus Miku Bāliņu un Elviju Endeli, spēlējom Arvo Perta skaņdarbus un veidojot unikālas skaņu saspēles kopā ar dziedātāju balsīm. Jauniešiem koncerts noteikti liksies interesants, jo tajā līdzās pieredzējušiem mūziķiem muzicē viņu vienaudži – daļa ansambļa dalībnieku ir Rīgas Doma Kora skolas audzēkņi. “Mēs esam gados ļoti jaunu vīru ansamblis,” saka grupas dalībnieks un solists Matīss Tučs, “atrast senajiem dziedājumiem nepieciešamo briedumu, apgūt dažādo valodu izrunu un rūpēties par ansambļa skanējumu bija mūsu lielākie izaicinājumi.”

Dažādās valodas, dažādo laikmetu un tradīciju krāsas akcentē Ivara Vācera veidotās gaismu spēles. Rīgas koncerta apmeklētāji izteica sajūsmas pilnu atzinību par gūto baudījumu ne tikai ausīm, bet arī acīm – skaistajām gaismām un tērpiem.

Daļa koncertprogrammā iekļauto skaņdarbu klausītājam ir jaunatklājums un Latvijā skan, iespējams, pirmo reizi, tostarp lūgšana “Mūsu Tēvs debesīs” aramiešu – Jēzus valodā. Koncertā skan gan austrumu, gan rietumu rita Baznīcas dziedājumi.

Nejaušs nav izvēlētais koncertu norises laiks. Tas ir ne vien pats gada sākums, bet arī nedēļa, kurā rietumu rita baznīca atzīmē Zvaigznes dienu, bet austrumu – svin Kristus piedzimšanas svētkus. “Mans sapnis ir, lai mēs šajā sarežģītajā laikā visi būtu kopā, sajustu kopību un stiprinātos kopīgās lūgšanās. Ja tikai uz mirkli pasaulē apklusīs lūgšana, pasaule apstāsies griezties! To mēs nedrīkstam pieļaut!” saka Aleksandra Špicberga.

Aleksandra Špicberga ir viena no spilgtākajiem un daudzpusīgākajiem jaunās paaudzes mūziķiem Latvijā, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Aleksandra ir vairākkārtēja valsts un starptautisku jauno vokālistu konkursu laureāte, piedalījusies starptautiskos mūzikas festivālos. Aktīvi koncertē, sadarbojoties ar dažādu žanru izpildītājmāksliniekiem. Aleksandra ir absolvējusi Rīgas Doma Kora skolu un šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā profesora Andra Veismaņa kora diriģēšanas klasē.

Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš ir klausītāju iemīļoti, spoži un virtuozi sitaminstrumentālisti. Starptautisku konkursu laureāti. Skatītāju atzinību guvuši Latvijas Nacionālās televīzijas konkursā ”Radīti mūzikai”. Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra mākslinieki. Aktīvi koncertē, sadarbojoties ar dažādiem kolektīviem, tostarp Sinfonietta Rīga, Orķestris Rīga u.c.. Abi mūziķi ir ieguvuši divus maģistra grādus Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Muzicē profesionālajā sitaminstrumentu ansamblī Perpetuum Ritmico, kura sastāvā tikuši nominēti Lielajai mūzikas balvai.

Vīru vokālā grupa – īpaši šim projektam izveidota mūziķu apvienība Aleksandras Špicbergas vadībā. Baznīcas dziedājumu kontekstā to droši varētu saukt arī par vīru kori, jo 10 dziedoņi būtu jau patiešām prāvs un pilnskanīgs draudzes koris. Līdzīgi kā skanējumā tik daudzveidīgie dziedājumi, arī paši dziedātāji, lai arī visi guvuši muzikālu izglītību, ir ar ārkārtīgi atšķirīgām balsīm, dziedāšanas manierēm un pieredzi. Starp dziedātājiem ir gan diplomēti kora diriģenti un profesionālu koru dalībnieki, gan dažādu konfesiju draudžu koristi. Liela daļa dziedātāju ir Rīgas Doma kora skolas zēnu kora absolventi. Tas arī bija viens no uzveduma veidotāju sākotnēji liktajiem uzdevumiem, pulcējot dziedātāju sastāvu, atrast zelta vidusceļu starp akadēmisku un dabisku dziedāšanas manieri, saglabājot autentisku, pirmatnēju balsu skanējumu.

Biļetes iespējams iegādāties šeit.

Informāciju sagatavoja:

Māra Špicberga, koncerta producente

Foto: Kaspars Teilāns