Aicina 25. Gaujas plostnieku svētki Strenčos

Gaujas plosts

Gaujmalas ievas šogad nesteidzas ziedēt, lai uzplauktu tieši 21. maijā, kad Starptautiskajā plostnieku pilsētā Strenčos svinēs 25. Gaujas plostnieku svētkus. Biedrības “Gaujas plostnieki” vīri jau gatavo baļķus, lai trešdien, 18. maijā, pie Spicu tilta sietu plostu un dotos plosta ekspedīcijā lejup pa Gauju. “Plostam jāiet plosta ceļš!” saka Gaujas plostnieki, jo Gaujas ūdeņiem ir milzīga vara, tur vajag vīrus, kam spēks kaulos, lai plostu novaldītu. Plosta ekspedīcija ir unikāls pasākums, un interese par to gadu gaitā ir tikai pieaugusi.

Biedrība “Gaujas plostnieki” ir starptautiskās koku pludinātāju asociācijas (Internacional Timber Raftsmen Association) biedre, tā veido sakarus un veicina sadarbību ar citām biedrībām. Draudzība vairāku gadu garumā Gaujas plostniekus saista ar Polijas pilsētas Ulanovas (Ulanow) plostniekiem. Arī šogad Polijas plostnieku delegācija piedalīsies plosta siešanā un kopā ar mums svinēs svētkus.

Lai sagatavotos kārtīgai svinēšanai, piektdien, 20. maijā, plkst. 20.00 būs skaists vakars, dejas un mūzika pie Gaujas kopā ar grupu “Pajūgi”. Vakara romantiku varēs izbaudīt, vizinoties pa Gauju ar pontonlaivu “Made Marija”. Šos priekus varēs baudīt, atvēlot ziedojumu Ukrainas atbalstam.

Svētku rīts iesāksies ar tradicionālo gadatirgu, kurā savas preces piedāvās ap 70 tirgotāji. Gadatirgus piedāvājumā būs rožu stādi, biškopības produkcija, lina apģērbi, dzintara un sudraba rotas, koka izstrādājumi un pinumi, ādas izstrādājumi un visdažādāko pārtikas produktu piedāvājums. Tirdziņā varēs satikt arī mūsu novada mājražotājus z/s “Mežmalas-1” ar smiltsērkšķu produktiem, Sandriņas ievārījumus, iegādāties “Raganiņas Rijas” dabas kosmētiku, lina izstrādājumus no Mazsalacas, austos dvieļus un galdautus no Rūjienas un vēl daudz ko citu.

Rīta agrumā ierūksies motorzāģi un skanēs kalti, jo pie brīvdabas estrādes darbosies kokamatnieki, visas dienas garumā veidojot koka skulptūras. Koka skulptūru izzāģēšanas konkursa tēma šogad ir “Dzīvā daba”. Gatavos darbus vērtēs žūrijas komisija un skatītāji, būs arī pašu konkursa dalībnieku iekšējais balsojums. Labāko darbu autori saņems naudas balvas.

Pirms plosta sagaidīšanas, plkst. 10.00, notiks Strenču Kultūras centra pašdarbības kolektīvu koncerts un būs iespēja izbraukt nelielā izbraucienā pa Gauju ar pontonlaivu “Made Marija”. Jāpiemin, ka brauciens izmaksās 2 eiro. Varēs izmēģināt spēkus virvju trases iekarošanā un plostnieku sporta spēlēs, kā arī vērot ziedu laivu veidošanu un Valmieras Kennelkluba suņu paraugdemonstrējumus. Organizatori sola, ka skatītāji varēs satikt 40 visdažādāko šķirņu suņus. Pasākumā piedalīsies iznesīgie vācu aitu suņi, draiskie labradori un mīlīgie retrīveri, būs arī rotveileri un Stratfordšīras toiterjers. Varēs satikt Bernes ganu suni, bīglu, Velsas korgiju, karaļa Čārlza spanielu, somu Lapzemes suni un pelēko norvēģu aļņu suni.

Plostnieku svētkos allaž saviļņojošs ir brīdis, kad aiz Gaujas līkuma parādās plosts. Svinīgā plosta sagaidīšana ar Strenču pūtēju orķestri paredzēta plkst. 12.00. Tai sekos plostnieku gājiens, karogu pacelšana un plostnieku sumināšana. Svētku sveiciens 25. jubilejā izskanēs YAMAHA mūzikas skolas bundzinieku izpildījumā.

Pēcpusdienā, plkst. 13.00, pie estrādes darbosies akcija “Kūku Kūka 2022”, kurā biedrība “Šūpolēs” aicina piedalīties gan gardo kūku cepējus, gan degustētājus. Akcijas mērķis šoreiz – vākt līdzekļus Ukrainas atbalstam. Svētkos par nelielu ziedojumu varēs baudīt arī “Plostnieku zupu” un “Plosta prieku”.

Dienas pirmā daļa noslēgsies ar grupas “Keksi” koncertu estrādē, kur darbosies arī brīvdabas kafejnīcas ar dažādiem baudāmiem labumiem. Svētkus vadīs Dailes teātra aktieris Andris Bulis.

Svētku otrajā daļā no plkst. 21.30 brīvdabas estrādē notiks mūzikas un deju oriģināluzvedums “Gaujas mistērijas” ar Kristapa Krievkalna mūziku mūsdienu deju grupas “Buras” izpildījumā. Edītes Ābeltiņas horeogrāfija, tekstu autore Elīna Krastiņa. Uzvedumā piedalīsies Latvijas Nacionālā teātra aktieris Guntars Grasbergs, mūziķi – Miķelis Vīte, Armands Treilihs, Ēriks Upenieks un solisti Elīna Ose, Laura Leontjeva, Matīss Tučs, Tomass Sergejevs.

Svētku noskaņu turpinās Vakara mūzika laivā uz Gaujas, kurā muzicēs vokālā grupa “Melo`dia”, bet pirms pusnakts iestāšanās sāksies zaļumballe, kura turpināsies līdz rīta gaismai. Zaļumballē muzicēs grupa “Baltie lāči”, ieeja uz balli 5 eiro.

Svētki ir tikai kalna smaile, bet ikdiena ir nemitīga tiekšanās uz tiem. Gaujas plostnieku svētku ilgnoturīgā tradīcija apliecina to, ka Strenčos ļaudis ciena, godā un turpina koka plostu pludināšanas tradīcijas.