7. jūnijs – Pasaules pārtikas drošības diena

Ik gadu 7. jūnijā tiek atzīmēta Pasaules pārtikas drošības diena. Šogad šīs dienas devīze ir “Pārtikas drošība: sagatavojies negaidītajam (angl. Food safety: prepare for the unexpected)”, kas vērš uzmanību drošas un kvalitatīvas pārtikas izvēlei un piesardzības pasākumiem ēdiena pagatavošanā.

Vasara ir lielisks laiks piknika organizēšanai pie dabas ģimenes vai draugu lokā, tāpēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina par piesardzības pasākumiem drošam piknikam pie dabas:

  • pārtikas transportēšanai izmantojiet somu ar aukstuma elementiem;
  • grilējot pievērsiet uzmanību produktu pagatavošanas ilgumam un temperatūrai. Produktus piededzinot, var rasties kaitīgas un vēzi izraisošas vielas, bet, kārtīgi neizcepot, pārtikā var saglabāties dažādi slimību izraisītāji, kas izsauc tādus simptomus kā slikta dūša, vēdersāpes, caureja un vemšana;
  • ievērojiet roku higiēnu! Mazgājiet rokas, pirms un pēc ēdiena gatavošanas, pirms ēšanas, pēc rotaļām un sporta aktivitātēm, pēc tualetes apmeklējuma. Ja nav pieejamas ziepes un ūdens, izmantojiet roku dezinfekcijas līdzekli. Raugieties, lai roku higiēnu ievērotu arī bērni;
  • atcerieties, ka pirms ēšanas rūpīgi jānomazgā arī atrastās meža veltes, jo uz tām var būt dzīvnieku izkārnījumu paliekas.  

Vienlaikus SPKC speciālisti ir izstrādājuši infografiku, kas apkopo biežākos mītus un faktus par pārtikas drošību. (Skatīt raksta beigās).

Aicinām iepazīties ar SPKC un Veselības ministrijas izstrādātajiem materiāliem par pārtikas drošību un roku higiēnu.

Pārtikas drošība:
Pieejami elektroniski

Pieejami drukātā formātā

Roku higiēna:
Pieejami elektroniski

Pieejami drukātā formātā

Ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.

Materiālus, pie kuriem ir atzīme “Pieejams drukātā formātā”, iespējams saņemt bez maksas drukātā veidā, iepriekš aizpildot un nosūtot uz e-pastu  pasūtījuma veidlapu. 

Pasūtītajiem materiāliem pakaļ jādodas uz Slimību profilakses un kontroles centru Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, darba dienās no plkst. 9.00 līdz 16.30, iepriekš obligāti vienojoties ar SPKC pārstāvi par konkrētu saņemšanas dienu un laiku (lūgums sagaidīt SPKC apstiprinājumu laikam un datumam).