4. septembris – Pasaules seksuālās veselības diena

4. septembrī tiek atzīmēta Pasaules seksuālās veselības diena

Pasaules seksuālās veselības diena ir starptautiska iniciatīva ar mērķi informēt plašāku sabiedrību par seksuālās veselības nozīmi, tostarp veselīgu attieksmi pret seksualitāti, personīgo robežu nospraušanu, seksuāli transmisīvo infekciju profilaksi, grūtniecības plānošanu un emocionālo un psiholoģisko labbūtību attiecībās. 

Saskaņā ar pētījumu centra “SKDS” 2022. gadā veiktās aptaujas datiem – 64% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem netiek runāts pietiekami daudz.  

Šogad Pasaules seksuālās veselības dienas tēma ir “Piekrišana”.  

Piekrišana nozīmē sniegt cilvēkiem izvēles iespēju par jebkāda veida fizisku saskarsmi un respektēt cita atbildi, arī tad, ja atbilde ir noliedzoša. Iedzīvotāju, tostarp pusaudžu un jauniešu izglītošana par piekrišanu var palīdzēt iemācīties noteikt savas personīgās robežas un ievērot līdzcilvēku robežas, kā arī uzturēt cieņpilnas attiecības nākotnē. 

Pasaules seksuālās veselības dienas ietvaros SPKC speciālisti ir izstrādājuši informatīvu plakātu par piekrišanu.

Tāpat aicinām iepazīties ar SPKC un Veselības ministrijas izstrādātājiem informatīvajiem materiāliem par seksuālo un reproduktīvo veselību: 

Ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.  

Informāciju sagatavoja
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC)