2023. gada nogalē godināti divi Dimanta pāri

Godināti divi Dimanta pāri

2023. gada nogalē, 29. decembrī, klātesot ģimenes locekļiem, godināti divi Valmieras novada Dimanta pāri – Līga un Andris Ciguži un Skaidrīte un Jānis Ruki. Šīs ir ģimenes, kurās viens otram pateicībā par gariem laulībā kopīgi pavadītiem gadiem var teikt: “Paldies, ka man esi, jo man ar tevi kopā ir tik labi un viegli!”

Līga un Andris Ciguži

Līga un Andris Ciguži, atzīmējot Dimanta kāzas.

Sveicot Dimanta kāzās, pāris skaisti saposies gaida pie svētku eglītes, ko bērni ar savām atvasēm rūpīgi piemeklējuši un dekorējuši. Gaisā virmo svētsvinīga noskaņa un viņi dalās savā mīlestības stāstā.

Līga nāk no Dikļu puses, kur kopā ar māsu pavadīta bērnība, pēc pamatskolas absolvēšanas un ganos aizvadītām vasarām viņa uzsāka skolas gaitas Valmieras Viestura vidusskolā. Pēc vidusskolas absolvēšanas Līga ļoti vēlējās studēt mākslu, tomēr tam trūka līdzekļu, tāpēc uzsāka darba gaitas Vidzemes slimnīcas Uzņemšanas nodaļā.

Savukārt Andris dzimis Ventspilī. Radošumu un mākslinieciskumu viņš mantojis no tēva, ar kuru kopā pavadītais laiks diemžēl nebija ilgs, jo neilgi pēc dēla dzimšanas Andra tētis gāja bojā. Palikuši divatā ar mammu, abi pārcēlās pie vecvecākiem Valmierā, kur pavadīta bērnība un skolas gadi. Andris iestājās augstskolā, bet agri sāka strādāt, lai varētu palīdzēt ģimenei, tas netraucēja arī neklātienē pabeigt vakarskolu.

Līga ar Andri iepazinās Valmieras Viestura vidusskolas organizētā deju vakarā. Pēc kopīgiem deju soļiem ballē sākās abu mīlestības stāsts. Randiņos kopīgi apmeklētas balles, kino un neizpalika arī jaukas pastaigas Gaujmalā. Neilgi pēc abu satikšanās Andri iesauca dienestā Saratovā, kas aizsāka trīs gadus ilgu prombūtni vienam no otra. Uzturot attiecības, abi rakstīja mīļas vēstules. Un tad pienāca ilgi gaidītā atkalredzēšanās.

Kad Andris atgriezās no dienesta, 1963. gada pēdējā dienā pāris salaulājās. Interesanti, ka tolaik tika rīkotas kolektīvās kāzas, viņi bija viens no 16 pāriem, kas todien teica vārdu. Abi ar smaidu stāsta, ka jaunās ģimenes bija ieradies sveikt arī pats Ziemassvētku vecītis. Kārtīgas kāzas ar radiem un draugiem svinēja Andra vecvecāku mājā Dīvaliņa ielā.

Darba gadi pavadīti Valmierā – Līga strādāja toreizējā Valmieras rajona patērētāju biedrībā, bet Andris – Meliorācijas pārvaldē. Abi kopā strādājuši arī Valmieras mēbeļu kombinātā un Valmieras piena kombinātā.

Pāris mīlestībā izaudzinājis trīs meitas, šūpulī ieliekot darba tikumu. Skumjš brīdis bija 2022. gadā, kad mūžībā nācās pavadīt vecāko meitu Ingu. Šodien saulainākas un gaišiem brīžiem piepildītākas dienas dara pieci mazbērni un astoņi mazmazbērni – vecākajam ir 12 gadi, bet jaunākajam – viens mēnesītis. Viņu rosība Dimanta pārī ievieš nedaudz jaunības un bezrūpības.

  Kopš tikšanās Zelta kāzās ir pagājuši desmit gadi, abi skaisti un ģimeniski aizvadījuši katrs savu 80 gadu jubileju. Šajā cienījamā vecumā arī veselība vairāk nav tik stipra, tāpēc nevar vairāk tik daudz, cik gribētos, apmeklēt iemīļotos pasākumus, bet tāpat turpina viesoties baznīcā un tās organizētajos pasākumos vai kādā koncertā tepat Valmierā. Cik veselība ļauj, abi labprāt rosās savā piemājas iekoptajā dārzā. Līga 2023. gada janvārī piedzīvoja insultu, kam sekoja garš atlabšanas periods. Neskatoties uz grūtībām, abi cenšas saglabāt dzīvesprieku un rūpējas gan viens par otru, gan par saviem mīļajiem!

 Cigužu ģimene turas cieši kopā, viens par otru piedomā un rūpējas. Pāris prot priecāties par skaistajiem mirkļiem un svinēt dzīvi, šo prasmi ir nodevuši tālāk arī ģimenei, kopīgi ar bērniem, mazbērniem un mazmazbērniem svinētas jubilejas un svētki. Jautāti par plāniem 31. decembrī, kas ne vien ir laiks, kad gadi mijas, bet arī pāra kāzu jubileja, viņi teic, ka noteikti pateicībā par kopīgi aizvadītajiem gadiem saskandinās ar saviem mīļajiem šampanieša glāzes.

Līga un Andris Ciguži kāzu dienā pirms 60 gadiem.

Skaidrīte un Jānis Ruki

Skaidrīte un Jānis Ruki, atzīmējot Dimanta kāzas.

Skaidrīte un Jānis Ruki Dimanta kāzas atzīmēja svinīgā ceremonijā Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļā, klātesot tuviniekiem.

Skaidrīte nāk no Grundzāles puses, viņa ir jaunākā četru bērnu ģimenē. Grundzālē ieguvusi arī pirmo izglītību, vēlāk mācījusies Smiltenes vidusskolā. Vasarās palīdzēja vecāku saimniecībā lauku darbos un vietējā kolhozā. Izglītības gaitas turpinātas Liepājas Pedagoģiskā institūta pamatskolas pedagoģijas un metodikas specialitātē. Pēc absolvēšanas viņa vienu gadu nosūtīta strādāt Burtnieku internātskolā. Savas pedagoģiskās iemaņas Skaidrīte jau bija nostiprinājusi, strādājot Palsmanes internātskolā. Tieši šajā dzīves posmā Skaidrīte satika savu Jāni.

Jānis ir no Grundzāles, audzis divu bērnu ģimenē. Par izcilu saimniekošanu viņa vecāku iekoptā saimniecība saņēmusi toreizējā Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa parakstītu diplomu. Interesanti, ka Jānis ar Skaidrīti mācījušies vienā skolā, bet tur nesatikās, jo viņš ir dažus gadus vecāks un skolu absolvēja ātrāk.

Pienāca traģiskais 1949. gada 25. marts, kas izmainīja daudzu ģimeņu likteņus, arī Ruku ģimeni izsūtīja uz Asino Omskas apgabalā, vēlāk uz Zirjanku ziemeļos. Izsūtījumā pavadīti astoņi gadi. Pēc atgriešanās Latvijā ģimene netika atpakaļ savās mājās, viņus sākumā uzņēma tēva brālis, bet vēlāk ģimene pārcēlās uz koplietošanas mītni. Jānis turpināja mācīties, bet tad viņu iesauca dienestā – Baku apgabalā. Vidusskola pabeigta neklātienē, ieguvis visu kategoriju šofera un motocikla vadītāja tiesības.

Atgriežoties no dienesta, pildījis šofera pienākumus savā dzimtajā Grundzālē. Vadājis arī ciema jauniešus uz ballēm un teātra izrādēm, tā, dodoties ceļā uz izrādi “Neveiksminieka veiksme”, tika noskatīta arī Skaidrīte. Un abi sāka aizvien biežāk kopīgi apmeklēt teātri un kino. No sākuma viņi bija draugi, bet draudzīgās simpātijas ātri vien pārtapa mīlestībā, kas bija vienkārša un bez ārišķībām.

 1963. gadā Jānis sāka strādāt par šoferi Valmierā, apsardzes daļā, īrēja istabiņu Austrumu ielā. Un pavisam neilgi pēc tam, skaistā Vecgada dienā, 31. decembrī, viņi salaulājās. Nelielas, bet mīļas kāzas vien pašu tuvāko lokā tika svinētas Jāņa nelielajā mājvietā. Pēc kāzām Skaidrīte pārcēlās uz dzīvi pie Jāņa Valmierā. Abi ar humoru stāsta, ka laulību dienā noslēgts arī laulību līgums, kas paredzēja, ka Skaidrītei visu kopdzīvi jāgludina Jāņa bikses, bet Jānim ik dienu jāspodrina sieviņas apavi. Līguma punkti neesot pārkāpti vēl šodien.

Skaidrīte uzsāka darbu Valmierā 1. astoņgadīgajā skolā (tagad Valmieras 5. vidusskola). 1971. gadā uzcēla 4. vidusskolu (tagad Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija), kur nostrādāja 25 gadus. No 1996. gada 12 savus darba gadus aizvadījusi sākumskolā par skolotāju un bibliotekāri. Paralēli darbam skolā ar bērniem viņa vadījusi metodiskās apvienības, skolas arodbiedrību, vairākus sasaukumus bijusi arī Valmieras pilsētas deputāte.

Jāņa darba gaitas viņu aizveda uz Valmieras stikla šķiedru, dažus gadus bijis autobusa vadītājs, bet 38 gadi pavadīti kā rūpnīcas direktoru šoferim. Rūpnīca Ruku ģimenei piešķīra trīsistabu dzīvokli, kāds tas ģimenei tolaik bijis prieks!

Ruku ģimenē dzimuši divi dēli, un šobrīd viņi lolo un tur rūpi arī par pieciem mazbērniem, īpašs prieks par diviem mazmazbērniem – dvīņu puikām Jēkabu un Jāni.

Kopīga sirdslieta bijusi ceļošana gan divatā, gan ar bērniem un darba kolektīviem. Abi saka, ka Latvijā grūti iedomāties tādu vietu, ko nav apmeklējuši. Arī šobrīd abi iekāpj mašīnā un nokļūst, kur nepieciešams, – uz veikalu, pie ārstiem un citviet. Joprojām abiem tuvi ir dārza darbi, patīk lasīt grāmatas. Jānis darbojas Politiski represēto biedrībā, bet Skaidrīte labprāt tiekas ar bijušajiem kolēģiem un draugiem.

Jautāti, kā pagājuši pēdējie desmit gadi kopš tikšanās Zelta kāzās, viņi teic: “Gan ar priekpilniem brīžiem, gan dažām raizītēm.”

Ruku pāris ar tuviniekiem.

 Jāpiemin, ka abi 2023. gada nogalē sveiktie Dimanta pāri pirms desmit gadiem tika sveikti arī Dzimtsarakstu nodaļas  organizētajā svinīgajā Zelta kāzu ceremonijā kopā ar vēl citiem pāriem.

 Svinīgās ceremonijas “Gada Dimanta pāris” ietvaros visa gada garumā aicinām Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļā pieteikties pārus, kuri 2024. gadā atzīmē Dimanta kāzu jubileju – laulībā aizvadīti 60 gadi – un kuri ir Valmieras novada iedzīvotāji (deklarēti Valmieras novadā ne mazāk kā vienu gadu).

Dimanta pāru sveikšana norisinās pēc pāru vēlēšanās katra kalendārā gada ietvaros, saskaņojot to ar Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļu. Pāris, kurš veselības problēmu dēļ nevar ierasties uz ceremoniju klātienē Dzimtsarakstu nodaļā, tiek godināts dzīvesvietā. Pieteikšanos sveikšanai var veikt pats pāris vai tā ģimenes locekļi, zvanot pa tālr. 25620055, 64225313, rakstot uz e-pastu vai personīgi ierodoties Dzimtsarakstu nodaļā.