2000 mājsaimniecības Rūjienā turpmāk izmantos no saules iegūtu elektrību

Saules parks Endzele

Šī gada februārī Valmieras novadā tiks uzsākta jaunas saules elektrostacijas (SES) būvniecība, kuras saražotā elektrība nonāks tieši Rūjienas apkārtnes iedzīvotāju un uzņēmumu patēriņam. Rūjienas SES gadā saražos ap 4 000 MWh elektrības, ar ko pietiek vairāk nekā 2 000 mājsaimniecību vajadzībām. Plānots, ka jaunā elektrostacija zaļu un videi draudzīgu enerģiju sāks ražot jau šīs vasaras sākumā.

Saules radītā elektroenerģija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt Latvijas un citu valstu atkarību no naftas un gāzes produktiem, tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvija solārās enerģijas ieguvē ir attīstības sākumposmā. Kā liecina to valstu pieredze, kur līdzīgas spēkstacijas darbojas jau gadu desmitiem, saules elektrostacijas ir ne vien ekonomiski izdevīgas, bet arī videi un sabiedrībai draudzīgas – to izbūvē nav nepieciešamas nozīmīgas teritorijas izmaiņas, savukārt darbības laikā tās ir klusas un dzīvajai radībai neitrālas, kā arī nerada apkārtējās vides piesārņojumu.

Valmieras novada būvvalde pagājušā gada 2. martā izsniegusi būvatļauju SES izveidei Jeru pagasta “Balgalvjos”, netālu no Endzeles, iepretim kooperatīvās sabiedrības “Daiva” ražotnei. Rūjienas SES teritorijā tiks izvietoti vairāk nekā 7 200 saules paneļu. Drīzumā tiks uzsākti teritorijas sagatavošanas darbi, pēc kuriem noritēs SES konstrukciju un kabeļlīniju izbūve. Tam sekos paneļu montāža, elektrostacijas testēšana un nodošana ekspluatācijā. Rūjienas SES jau šovasar nodrošinās videi draudzīgu elektrību vietējiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Topošā saules elektrostacija tiek attīstīta ar pieslēgumu sadales infrastruktūrai, tādējādi elektroenerģijas ražošana notiek tuvu tās patērētājiem – Rūjienas apvienības iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Tā kā no saules un vēja iegūtā elektroenerģija ir izmaksu efektīvākais elektrības ražošanas veids, Rūjienas SES palīdzēs arī pakāpeniski samazināt elektrības izmaksas Latvijā kopumā. Turklāt šī projekta īstenošana piešķir esošajai lauksaimniecības zemei divkāršu pielietojumu – gan ražot elektrību, gan iespēju kalpot kā bioloģiskām ganībām.

Rūjienas SES īpašnieks ir SIA “Rūjienas SES”, kurš ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no uzņēmuma “Solar Energy Fund”. Atjaunīgās enerģijas projektu attīstītāja “Solar Energy Fund” komanda īsteno projektus ar kopējo jaudu 107 MW, tostarp pagājušajā gadā vien ir noslēgusi četru jaunu SES izbūvi ar kopējo jaudu 25 MW. SES būvdarbus veic Latvijas uzņēmums “KL Systems” ar 13 gadu pieredzi industriālu saules parku būvniecībā Eiropā un citviet pasaulē.