20. marts – Pasaules mutes veselības diena

20. martā tiek atzīmēta Pasaules mutes veselības diena (World Oral Health Day), kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un papildināt zināšanas par mutes dobuma veselību, akcentējot mutes un zobu kopšanas nozīmi. Latvijas iedzīvotāju ietekmējošo paradumu pētījumā 2022. gadā  noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekami zobu tīrīšanas paradumi – zobus vienu reizi dienā tīra 39 %, taču biežāk nekā vienu reizi tikai 49 % Latvijas iedzīvotāju.

Būtiskie priekšnoteikumi mutes dobuma veselībai ir pareiza un rūpīga higiēna, veselīga uztura paradumi, nesmēķēšana, kā arī regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista. Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna rada vairākas mutes dobuma saslimšanas, kas būtiski ietekmē mutes dobuma veselību, izraisot zobu kariesu (zobu bojājums/caurums) un smaganu saslimšanas.

Pie zobārsta un zobu higiēnista ieteicams doties vismaz vienu reizi gadā. Bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārsts ir pieejams bez maksas. Reizi gadā bērniem un jauniešiem vecumā no 2 līdz 18 gadiem tiek apmaksāta arī zobu higiēnista vizīte. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā. Vairāk par zobārstniecības pakalpojumiem bērniem var uzzināt ŠEIT.

Lai atgādinātu iedzīvotājiem par ieteikumiem, kā parūpēties par mutes dobuma veselību, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir izstrādājuši trīs infografikas – mutes higiēna, mutes higiēna grūtniecības laikā un mutes higiēna senioriem (skatīt raksta apakšā).

Noderīga informācija par mutes dobuma un zobu veselību pieejama arī mājaslapā www.tirizobi.lv.

Informatīvie materiāli par mutes dobuma veselību:

Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.

Materiālus, pie kuriem ir atzīme “Pieejams drukātā formātā”, var saņemt drukātā formātā bez maksas Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, iepriekš aizpildot pieteikuma veidlapu, kas atrodama šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/form/pasutit-informativos-materialus.