Valmierā no piesārņojuma attīra teritoriju uzņēmējdarbībai

Šajā vasarā noslēdzās sanācija ar mazuta produktiem piesārņotajā teritorijā Dzelzceļa ielā 9, Valmierā. Bijušajā mazuta saimniecībā Dzelzceļa ielā 9 agrāk tika veikta naftas produktu pārkraušana. Vēlāk, konstatējot grunts piesārņojumu ar mazuta produktiem, teritorija tika reģistrēta kā piesārņota vieta. Šovasar īstenotie vides atveseļošanas pasākumi un būvju nojaukšana bija daļa no Rūpniecības un Eksporta ielas industriālās teritorijas izveides aktivitātēm Valmieras novada pašvaldības īstenotajā projektā “Industriālo teritoriju attīstība Valmierā – 1. kārta”.

Atbilstoši SIA „Vides Konsultāciju Birojs” izstrādātajai sanācijas darbu programmai, teritorijā notika visu teritorijā esošo ēku, rezervuāru, cisternu un konstrukciju nojaukšana, 2699.51 tonnu ar naftas produktiem piesārņotas grunts un 758.05 tonnu gruntsūdens (naftas produktu – ūdens emulsijas) izņemšana un nodošana tālākai pārstrādei AS „BAO” un SIA „CORVUS COMPANY”.

Veicot demontāžas darbus, veikta 7,138 tonnu azbestu saturošu būvmateriālu savākšana un nodošana bīstamos atkritumu apsaimniekotājam AS „BAO”.

Pēc piesārņotās grunts noņemšanas un utilizācijas, pamatnes un nogāžu grunts paraugu nogādāja testēšanas akreditētā laboratorijā, lai noteiktu, vai naftas produktu koncentrācija nepārsniedz Ministru kabineta noteikumos noteikto B robežvērtību – 500 mg/kg. Naftas produktu analīzes veica arī sadrupinātajam betonam. Ņemot vērā, ka naftas produktu koncentrācija tajā nepārsniedz noteikto B robežvērtību – 500 mg/kg, sadrupinātais betons tika iestrādāts objektā izņemtās un utilizētās grunts zonu aizpildīšanai.

Valsts Vides dienesta Vidzemes reģionālā vides pārvalde atzinusi, ka sanācijas programmā noteiktie mērķi teritorijā ir sasniegti. Objektā ir samazināts grunts piesārņojums ar naftas produktiem. To koncentrācija ir mazāka par Ministru kabineta noteikumos noteikto pieļaujamo naftas produktu koncentrācijas robežvērtību.

Valsts vides dienests ir nosūtījis Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram lūgumu Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā mainīt objektu Dzelzceļa iela 9, Valmierā uz 3. kategoriju – vieta nav potenciāli piesārņota.

Atbilstoši iepirkuma “Būvju nojaukšana un teritorijas attīrīšana Dzelzceļa ielā 9, Valmierā” rezultātiem ēku demontāžu un teritorijas sanāciju veica SIA “BAO”. Būvuzraudzību objektā atbilstoši iepirkuma rezultātiem nodrošināja SIA “GEO Consultants”. Projekts tika īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansiālu atbalstu.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 4 001 227,54 EUR, no kurām ERAF finansējums bija līdz 3 142 525,17 EUR, valsts budžeta dotācija līdz 138 640,82 EUR un pašvaldības finansējums līdz 498 856,99 EUR.