Novads / SPORTS / Lielākie sporta pasākumi

Lielākie sporta pasākumi

Lielākie sporta pasākumi

Jau no 1995.gada Valmierā norisinās “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā”. Līdz 2011.gadam par Valsts prezidenta balvu jeb “Prezidenta kausiem” cīnījās četru Latvijas novadu (Vidzemes, Zemgales, Kurzemes un Latgales), kā arī galvaspilsētas Rīgas izlašu komandas. No 2012.gada “Valsts prezidenta balva vieglatlētikā” izcīņa notiek jaunā formātā – tās ir kļuvušas par starptautiskām sacensībām. Savā starpā par Prezidenta kausu cīnās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izlases. Katrā disciplīnā komandu pārstāv divi dalībnieki. 24. un 25. Valsts prezidenta balvas izcīņa vieglatlētikā sacensības 2018. un 2019.gadā notika Ogres novada sporta centrā, jo Jāņa Daliņa stadionā norisinājās pārbūve, lai drīzumā sniegtu valmieriešiem un viesiem iespēju sportot mūsdienīgā sporta infrastruktūrā, kas atbilst starptautiska līmeņa sacensību rīkošanai. Plānots, ka 2021.gadā sacensības atgriezīsies ierastajā norises vietā – pārbūvētā un mūsdienīgā Jāņa Daliņa stadionā un vieglatlētikas manēžā.

Čempionāti

2009.gadā Valmiera bija viena no trim pilsētām (Valmiera, Liepāja un Rīga), kas uzņēma Eiropas čempionātu basketbolā sievietēm. Grupu turnīra spēles Valmierā notika Vidzemes Olimpiskajā centrā C un D apakšgrupās, kur kā spēcīgākās izlases piedalījās Francijas un Krievijas valstsvienības. Divus gadus vēlāk – 2011.gadā – Valmiera uzņēma Pasaules čempionātu basketbolā jauniešiem. Vidzemes Olimpiskajā centrā notika spēles A un B apakšgrupās. A apakšgrupā 2.vietu ieņēma Latvijas U-19 izlase (bilance 2-1), no Valmieras apakšgrupām kā spēcīgākās turnīrā piedalījās Argentīnas (4.vieta turnīrā) un Krievijas (3.vieta turnīrā) valstsvienības. 2018. gadā Valmiera un SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” uzņēma 12. Pasaules čempionāta florbolā kvalifikācijas turnīra dalībniekus. Turnīrā tika pārstāvētas 6 valstis, no kurām Latvijai pārspējot Ungārijas, Itālijas, Krievijas un Islandes valstsvienības, latvieši ieguva tiesības piedalīties decembrī notiekošajā pasaules čempionātā Čehijā.

Elksnis - čempionāts baskebolā

Olimpiādes

2015.gada Latvijas Jaunatnes olimpiāde bija kā ģenerālmēģinājums Latvijas IV olimpiādei Valmierā. Latvijas IV olimpiāde notika no 2016.gada 1. līdz 3.jūlijam. Tās programmā tika iekļauti 26 olimpiskie sporta veidi, 2 neolimpiskie sporta veidi un viens paraugdemonstrējumu sporta veids. Valmierā notika badmintons, basketbols, bokss, futbols, handbols, riteņbraukšana – šoseja, svarcelšana, vieglatlētika, volejbols, pludmales volejbols, airēšanas slaloms, triatlons un olimpiādē iekļautais neolimpiskais sporta veids – orientēšanās. Valmierā norisinājās arī paraugdemonstrējumi šahā un olimpiādes atklāšanas un noslēguma ceremonijas. Pārējie Latvijas IV olimpiādes programmā iekļautie sporta veidi notika citās Latvijas pašvaldībās. Rezultāti. 2017.gadā Valmieras pilsēta uzņēma VII Latvijas Jaunatnes olimpiādes sacensības airēšanas slalomā (8. un 9.jūlijs), handbolā (7., 8. un 9.jūlijs) un futbolā (7., 8. un 9.jūlijs). Valmieras komanda ar 13 medaļām (3 zelta, 8 sudraba un 2 bronzas) ierindojās 12. vietā. Rezultāti. Jelgavā no 2019.gada 5.līdz 7.jūlijam, Valmieras jaunie sportisti un viņu treneri 108 cilvēku delegācijā, izcīnīja 6.vietu pilsētu un novadu kopvērtējumā. Izcīnītas 7 zelta, 5 sudraba un 2 bronzas medaļas peldēšanas, badmintona, BMX riteņbraukšanas, vieglatlētikas, orientēšanās, jāšanas sporta un airēšanas slaloma disciplīnās. Rezultāti.

Valmieras sporta olimpiāde

Maratoni

2016.gadā Valmierā jau 10.reizi pēc tā atjaunošanas notika “SPORTLAT Valmieras maratons”. Tas katru gadu pulcē dalībniekus no tuvākām un tālākām valstīm, piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Lielbritānijas un Vācijas. Tāpat dalībnieku vidū ir ne tikai sportiski aktīvie iedzīvotāji, bet arī spēcīgākie Latvijas skrējēji, kuri cīnās par Latvijas čempionāta medaļām. Valmieras maratona rekords sieviešu konkurencē ir nepārspēts kopš 2010.gada (Dace Lina – 2:50:14), un vīriešu konkurencē rekords ir nepārspēts kopš 2008.gada (Aigars Fadejevs – 2:19:57). 2016.gadā Valmieras maratonā dažādās distancēs kopumā startēja vairāk nekā 3200 sportistu. Sacensībās tika iekļauta arī 7,5 km gara nūjošanas distance, kurā finišu sasniedza 168 sportisti! Savukārt 12.Valmieras maratons tika aizvadīts 2018.gada 16.septembrī, atkārtoti pulcējot vairākus tūkstošus dalībnieku. Maratonā piedalās gan pieaugušie, gan bērni un jaunieši un pat četrkājainie draugi. Turklāt 2018.gadā īpaša distance bija arī tiem, kuri nevarēja izlemt, vai skriet vai nūjot – notika pastaiga ātrā solī pilsētas mēra vadībā.

Valmieras maratons

Par tradīciju Valmierā kļuvis vēl viens skrējiens – pēc distances garāks, bet ne mazāk populārs – ultramaratons Rīga – Valmiera. 107 kilometru Gladiatoru pastaiga trešās atmodas laikā (1987-1991) bija kā ierocis cīņā par Latvijas neatkarības atgūšanu. Uzraksts „Brīvību Latvijai!” bija redzams uz dalībnieku numurzīmēm. Starts skrējienam tiek dots Rīgā pie Brīvības pieminekļa. Distancē skrējēji pavada vairāk nekā astoņas stundas un mēro 107 km garu distanci līdz finišam – Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas durvju rokturim. 2018.gada Līgo svētku priekšvakarā, naktī no 22. uz 23.jūniju, skrējienu sāka vairāk nekā 150 dalībnieku, bet 107 kilometrus neizdevās pievārēt visiem. Varonīgo un izturīgo Gladiatoru vidū bija Valmieras pilsētas mērs Jānis Baiks un viņa trenere Jolanta Dukure, kuri 107 kilometrus pieveica nedaudz vairāk nekā 18 stundās.

Tāpat Valmieras pilsētā katru gadu tiek atklāta kalnu riteņbraukšanas sezona, kad Latvijas labākie kalnu divriteņu meistari cīnās Latvijas Valsts meži MTB velomaratona atklāšanas sacensībās posmā “Cēsis -Valmiera”.

MTB velomaratona atklāšanas sacensībās posmā “Cēsis -Valmiera”

Sacensības

Šie ir tikai daži no sporta notikumiem Valmierā, kas popularizējot aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, gribasspēku un apņēmību, iesaista valmieriešus un pilsētas viesus. Atbalstot Latvijas un Eiropas iniciatīvas ik gadu Valmierā notika Olimpiskās dienas pasākumi skolēniem, Eiropas sporta nedēļas laikā tiek dota iespēja Valmieru iepazīt Valmieras nakts rogainingā. Uz ledus cīnās Ledus Gladiatori – skolēnu slidošanas sacensībās, jaunie un pieredzējušie sportisti cīnījās par pilsētas basketbola čempiona titulu, oktobrī Valmieras jaunajā peldbaseinā sportisti sacentās par pilsētas peldēšanas čempiona tituliem dažādās disciplīnās, bet Latvijas dzimšanas dienu sagaidām kopīgi izskrienot un izstaigājot Latvijas kontūru.

Ghetto ielu basketbols

Valmierieši mīl orientēšanās sportu, skriešanu, nūjošanu, viņi pieņem sportisku izaicinājumu Endomondo “Ar Valmieras vārdu apkārt pasaulei”, kurā valmierieši un Valmieras draugi aicināti reģistrēt savus noskrietos, nosoļotos, noslēpotos u.c. sportiski aktīvi veiktos kilometrus, lai kopīgiem spēkiem mērotu ceļu apkārt zemeslodei. Gada laika valmierieši un pilsētas draugi apgāja apkārt zemeslodei 6,7 reizes jeb mēroja kopumā 269 373 km lielu attālumu.